PILNE: Od lutego podwyżka cen autostrad w całym kraju. Kierowcy będą unikać tych dróg!

PILNE: Od lutego podwyżka cen autostrad w całym kraju. Kierowcy będą unikać tych dróg!

autostrada droga ekspresowa mandat zatrzymanie pas awaryjny

Podaj dalej

Wszystko drożeje – paliwo, samochody… Również autostrada będzie od przyszłego roku droższa. Każdy nowy rok od 2015 roku oznacza w tym zakresie problemy. To wtedy miało miejsce ostatnie zamrożenie cen, który rok po roku drożeją. Francuskie Ministerstwo Transportu opublikowało dziś nowe dane. 

Autostrada zrobi się za droga?

Tym razem wzrost cen będzie wyższy niż w ostatnich latach. Oczekuje się, że autostrada będzie droższa średnio o 2%. W ubiegłym roku ten wzrost wyniósł zaledwie 0,41%, więc różnica jest spora. Czy francuscy kierowcy zaczną zatem unikać przejazdu płatnymi drogami?

Sieć ASF powinna podnieść swoje taryfy o 2,19%, natomiast APRR o 0,05%. Zgodnie z danymi potwierdzonymi przez Ministerstwo, nowe stawki muszą być najpierw przedstawione Komitetowi Użytkowników Sieci Drogowej. 

Rząd nie zatwierdził jeszcze formalnie nowych taryf. Bardzo restrykcyjne umowę wiążące spółki autostradowe z państwem przewidują automatyczną podwyżkę opłat za przejazd co roku od 1 lutego. Jej wysokość zależy natomiast od inflacji i remontów na trasie. 

Podwyżka jak inflacja

Wzrost cen konsumpcyjnych we Francji przyspieszył od lata. W Lipcu inflacja wyniosła zaledwie 1,2% w ciągu roku, następnie 1,9% w sierpniu i 2,8% w listopadzie. Według INSEE wynika to ze wzrostu cen energii, wytwarzanych produktów i w mniejszym stopniu – usług. – Ceny opłat drogowych w 1 dniu lutego nie wzrosną bardziej, niż inflacja – czytamy. 

Na początku 2019 roku pośród wyzwań związanych z protestami „żółtych kamizelek”, rząd uzyskał po intensywnych dyskusjach obniżkę cen dla kierowców. Rząd wykluczył jednak pomysł zamrożenia opłat drogowych, jak zdecydowała była minister ekologii Seglene Royal w 2015 roku. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News