PILNE: Od lutego podwyżka cen autostrad w całym kraju. Kierowcy będą unikać tych dróg!

PILNE: Od lutego podwyżka cen autostrad w całym kraju. Kierowcy będą unikać tych dróg!

etoll bilet autostrada

Podaj dalej

Wszystko drożeje – paliwo, samochody… Również autostrada będzie od przyszłego roku droższa. Każdy nowy rok od 2015 roku oznacza w tym zakresie problemy. To wtedy miało miejsce ostatnie zamrożenie cen, który rok po roku drożeją. Francuskie Ministerstwo Transportu opublikowało dziś nowe dane. 

Autostrada zrobi się za droga?

autostrada-przepisy-mandat-2

Tym razem wzrost cen będzie wyższy niż w ostatnich latach. Oczekuje się, że autostrada będzie droższa średnio o 2%. W ubiegłym roku ten wzrost wyniósł zaledwie 0,41%, więc różnica jest spora. Czy francuscy kierowcy zaczną zatem unikać przejazdu płatnymi drogami?

Sieć ASF powinna podnieść swoje taryfy o 2,19%, natomiast APRR o 0,05%. Zgodnie z danymi potwierdzonymi przez Ministerstwo, nowe stawki muszą być najpierw przedstawione Komitetowi Użytkowników Sieci Drogowej. 

Rząd nie zatwierdził jeszcze formalnie nowych taryf. Bardzo restrykcyjne umowę wiążące spółki autostradowe z państwem przewidują automatyczną podwyżkę opłat za przejazd co roku od 1 lutego. Jej wysokość zależy natomiast od inflacji i remontów na trasie. 

AUTOSTRADA A2

Podwyżka jak inflacja

Wzrost cen konsumpcyjnych we Francji przyspieszył od lata. W Lipcu inflacja wyniosła zaledwie 1,2% w ciągu roku, następnie 1,9% w sierpniu i 2,8% w listopadzie. Według INSEE wynika to ze wzrostu cen energii, wytwarzanych produktów i w mniejszym stopniu – usług. – Ceny opłat drogowych w 1 dniu lutego nie wzrosną bardziej, niż inflacja – czytamy. 

Na początku 2019 roku pośród wyzwań związanych z protestami „żółtych kamizelek”, rząd uzyskał po intensywnych dyskusjach obniżkę cen dla kierowców. Rząd wykluczył jednak pomysł zamrożenia opłat drogowych, jak zdecydowała była minister ekologii Seglene Royal w 2015 roku. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News