PILNE: Od kwietnia koniec ze sprzedażą benzyny czy Diesla! Rewolucja dużo szybciej, niż myślano

PILNE: Od kwietnia koniec ze sprzedażą benzyny czy Diesla! Rewolucja dużo szybciej, niż myślano

Podaj dalej

Choć zakaz sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel miał wejść w życie dopiero w 2025, przepisy zmienią się dużo wcześniej. Według analityków ostatni samochód z silnikiem spalinowym trafi do swojego klienta w kwietniu 2022 roku. A od tego czasu będziemy kupować tylko elektryki. Jest tylko jeden warunek. 

Benzyna i Diesel od kwietnia odchodzą w zapomnienie

Silnik 2.0 TDI Common rail
Fot. Volkswagen

Jak oceniasz szanse na to, że twój następny samochód będzie miał pod maską silnik benzynowy lub typu Diesel? Jeśli odpowiedź brzmi „oczywiście, 100%”, na pewno nie jesteś Norwegiem. Podobnie jak my, ale sytuacja do której dojdzie w tym kraju w kwietniu 2022 roku jest bezprecedensowa. 

Norweski rząd nakazał ograniczenie sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel po 2025 roku. Wydaje się jednak, że zakaz nie będzie kompletnie potrzebny, bo kupujący osiągną ten cel „na własną rękę”. Ostatni samochód z silnikiem spalinowym, jaki kiedykolwiek sprzedano w Norwegii, ma bowiem nastąpić już w kwietniu 2022 roku. 

Elektryczność wypiera paliwo

audi-v8-tdi-diesel

Norweska Federacja Samochodowa obserwuje spadek sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel od stycznia 2017 roku. Wtedy samochody z rurą wydechową z tyłu stanowiły 1/4 całkowitej sprzedaży. Dziś spadła już do 1/10. Idąc dalej tym tropem, w kwietniu 2022 roku Norwegia ogłosi, że całkowicie zrezygnowała z nowych samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. 

Zgadza się! W Norwegii 90% sprzedawanych nowych samochodów jest zelektryfikowanych, a liczba ta urośnie do 100% w ciągu zaledwie 6 miesięcy. Jest to niewątpliwie trend stymulowany przez hojne zachęty. Wśród nich znajduje się m. in. zwolnienie z norweskiego 25% podatku VAT. Do tego parkingi za połowę ceny, promy i drogi płatne za friko. Jest też ogromna liczba stacji szybkiego ładowania, które rozsiane są po całym kraju. 

Eksport ropy i gazu

Cała ta hojność sponsorowana jest przez norweski eksport ropy i gazu, ale… zastanówmy się, do czego zmierzają dochody z ropy i gazu w prawie każdym innym kraju. Norwegia zaspokaja obecne zapotrzebowania na ropę i gaz, a zyski wykorzystuje na odejście z nich. 

To dobra strategia środowiskowa, która pozwala wykorzystać obecne realia, by spróbować ulepszyć te przyszłe. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News