PILNE: Od jutra nowe naklejki na tablice rejestracyjne! Dla kogo wymiana tablic, a dla kogo "tylko" naklejka?

PILNE: Od jutra nowe naklejki na tablice rejestracyjne! Dla kogo wymiana tablic, a dla kogo "tylko" naklejka?

tablice rejestracyjne

Podaj dalej

Nowe naklejki na tablice rejestracyjne wchodzą w życie już jutro, a kierowcy nie do końca potrafią połapać się w nowych przepisach. Będą miały one wpływ na każdego kierowcę poruszającego się po drogach – kto musi nakleić nową, a kto odkleić starą naklejkę? Wyjaśniamy. 

Nowe tablice rejestracyjne

Od wtorku 28 września wejdą nowe przepisy. Tablice rejestracyjne w całej Wielkiej Brytanii będą musiały być ujednolicone, a przepisy mają wpływ głównie na osoby wyjeżdżające za granicę. Jeśli więc poruszacie się autem z Wielkiej Brytanii w Polsce, albo będziecie takowe sprowadzać, zapoznajcie się ze zmianami. 

W myśl nowych przepisów, od jutra tablice rejestracyjne nie będą mogły mieć naklejek GB – Great Britain. Obecne przepisy stanowią, że każdy kierowca musi umieścić na sowim samochodzie naklejkę „GB”. Chyba, że ma tablice rejestracyjne z tym konkretnym skrótem. 

Od jutra naklejka lub magnes stracą ważność i będzie musiała być zastąpiona nową – UK (United Kingdom). Jeśli więc wasz samochód ma tablice rejestracyjne z identyfikatorem GB, symbolem UE, flagą narodową Szkocji, Walii lub Anglii – musicie wymienić naklejki. 

Jaki symbol, jaka naklejka?

Oznacza to ni mniej ni więcej, że każdy kto ma GB na swojej tablicy musi teraz zamówić naklejkę brytyjską. Lub zamówić nowe tablice rejestracyjne z oznaczeniem UK. Wcześniej brytyjskie tablice miały symbol GB z gwiazdami oznaczającymi Unię Europejską. 

Zmiany nie dotyczą kierowców w Szkocji i Walii. Ci nadal mogą podróżować za granicę z tablicami z flagą narodową. Ale tylko pod warunkiem, że umieszczą na swoim pojeździe naklejkę GB. 

Zmiany ONZ

Nowe przepisy zostały wprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Poinformowała, że otrzymała „powiadomienie stwierdzające, że Wielka Brytania zmienia znak wyróżniający, który wcześniej wybrała do wyświetlania w ruchu międzynarodowym na pojazdach zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii z GB na UK”. 

Każdy kierowca zgodnie z nowym prawem będzie musiał kupić nowe tablice rejestracyjne z literami UK. Albo upewnić się, że ma naklejkę z tymi samymi literami, aby zapobiec karze. Naklejka musi być widoczna także z przodu pojazdu. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News