PILNE: Od grudnia mandat 500 zł za brak tego płynu w samochodzie! Upewnij się, że go masz

PILNE: Od grudnia mandat 500 zł za brak tego płynu w samochodzie! Upewnij się, że go masz

antymaseczkowcy antyszczepionkowcy maseczka kontrola maseczki mandat

Podaj dalej

Każdy kierowca, który przeżył już zimę za kółkiem wie, jak często korzysta się z płynu do spryskiwaczy podczas jazdy. Sól, śnieg, opady, błoto – wszystko to sprawia, że płyn do spryskiwaczy jest dużo ważniejszy, niż podczas miesięcy wiosenno-letnich. Za jego brak możemy dostać wysoki mandat – od 500 do nawet 5000 zł! 

Wysoki mandat za taką „bzdurę”?

Czysta szyba to priorytet podczas krótkich, zimowych dni. Ciemno robi się znacznie szybciej, a widoczność to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Nie masz w swoim samochodzie płynu do spryskiwaczy? Można dostać za to mandat nawet 500 zł – od policjanta. Jeśli odmówisz przyjęcia mandatu, a sprawa zostanie skierowana do sądu, wysokość kary może sięgnąć nawet 5000 zł. 

A mówimy przecież o płynie do spryskiwaczy, który nie kosztuje więcej niż 10 zł. Dlatego warto zawsze upewnić się przed jazdą, że mamy pełny zbiorniczek. 

Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia mandatu. Każdy, kto kiedyś znalazł się w takiej sytuacji na pewno się z nami zgodzi. Gdy płyn do spryskiwaczy się skończy, a my akurat jesteśmy w trasie, nasza szyba w zimowe dni bardzo szybko ubrudzi się do takiego stopnia, że po prostu nic nie będzie widać. 

Nie przepłacaj, bądź przygotowany

Oczywiście, zawsze można zatrzymać się na stacji benzynowej i dokupić płyn do spryskiwaczy, ale po co przepłacać? Lepiej upewnić się przed jazdą, że mamy pełni zbiornik tego płynu. I wtedy żaden mandat nie będzie nam straszny. 

Przy okazji – zdecydowanie odradzamy stosowania technik „podjeżdżania pod TIR-a” aby wyczyścić sobie przednią szybę. Nie dość, że jazda na zderzaku ciężarówki jest niebezpieczna, grozi mandatem, to jeszcze upaskudzimy sobie samochód wszystkim tym, co zalegało na drodze – solą, błotem itp. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News