PILNE: Od dziś znikają bramki na autostradach! e-TOLL, Autopay, geofencing - jak najlepiej zapłacić? [PORADNIK]

Od 1 grudnia na autostradach A2 (Konin – Łódź) i A4 (Wrocław – Gliwice) nie będzie już fizycznych bramek przed wjazdem na płatny odcinek drogi. Kierowcy będą musieli zapłacić za przejazd w inny sposób, a wiąże się z tym sporo niejasności. e-TOLL, Autopay, geofencing a może tradycyjna wizyta na stacji paliw? W jaki sposób najlepiej dokonać płatności za przejazd?

autostrada e-TOLL
Podaj dalej

Autostrada A2 i A4 bez fizycznych bramek – jak zapłacić?

e-TOLL od 1 października

1 grudnia wchodzą w życie ważne i od dawna zapowiadane zmiany. Z autostrad A2 i A4 znikną bramki, a kierowcy chcący przejechać płatny odcinek autostrady nie będą mogli kupić bileciku „na bramkach”. 

Początkowo jedynym rozwiązaniem wydawała się instalacja i rejestracja aplikacji e-TOLL na naszych telefonach. Ten sposób działa już od kilku miesięcy, jednak kierowcy nie są z niego specjalnie zadowoleni. Proces rejestracji jest żmudny, a sama aplikacja nie działa w sposób intuicyjny i stwarza wiele problemów. Dokładny poradnik, jak zainstalować i zarejestrować się w systemie e-TOLL znajdziecie tutaj. 

Należy pamiętać też, że nie wszystkie telefony będą kompatybilne z nową aplikacją e-TOLL. Dokładną listę urządzeń nie obsługujących aplikacji znajdziecie tutaj.

Autopay lepszy niż e-TOLL

Jak działa Autopay?
graf. Autopay

Aktualnie najlepszym wyborem wydaje się być instalacja aplikacji Autopay. Kierowcy, którzy korzystali w ostatnich latach z autostrady A4 na odcinku Katowice – Kraków z pewnością są już z nią zaznajomieni. Jest ona dużo prostsza w obsłudze – wystarczy, że dodamy kartę kredytową i samochód – i gotowe. Pominiemy cały żmudny proces rejestracji do e-TOLL, a aplikacja działa równie dobrze (a nawet lepiej), niż ta przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Co dokładnie musisz wiedzieć o Autopay? Zerknij TUTAJ.

Autopay to świetny wybór dla kierowców, którzy nie korzystają z autostrady A4 lub A2 codziennie. Jeśli jednak jeździcie tym odcinkiem drogi bardzo często, lepszym pomysłem może być skorzystanie z urządzenia do geofencingu. e-TOLL OBU to urządzenie do samodzielnego montażu do gniazdka zapalniczki. To urządzenie będzie najlepiej spisywać się dla kierowców jeżdżących autostradą często a także dla tych, korzystających z busów i samochodów ciężarowych. 

Wizyta na stacji paliw

oznaczenia paliw diesel

Z pewnością znajdą się również kierowcy, którzy nie będą chcieli korzystać z żadnego z trzech wymienionych powyżej sposobów. Nic się nie martwcie, choć będzie kosztowało was to trochę zachodu. Dla kierowców, którzy nie chcą instalować żadnych aplikacji na swoich telefonach, Ministerstwo przewidziało alternatywę. Wciąż możemy kupić fizyczny bilet, jednak możliwe będzie to tylko na stacjach benzynowych.

Ten sposób na pewno będzie kosztował nas więcej czasu, zachodu i stresu. Naszym zdaniem Autopay jest na chwilę obecną najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o płatności za autostrady w Polsce.

Przeczytaj również