PILNE: Od dziś wchodzi nowy "pułap cenowy" na benzynę i Diesel. Ogromne zmiany dla polskich kierowców

PILNE: Od dziś wchodzi nowy "pułap cenowy" na benzynę i Diesel. Ogromne zmiany dla polskich kierowców

benzyna diesel ceny paliw

Podaj dalej

Odkąd Rosja rozpoczęła swoją inwazję na Ukrainę w lutym tego roku, kraje na całym świecie wkroczyły do akcji. Pojawiły się sankcje na kraj agresora oraz jego wysokich rangą urzędników. Od przejmowania własności, takiej jak jachty, po wstrzymywanie dostaw do i z Rosji. Wszystko to jest częścią globalnego wysiłku mającego na celu uszczuplenie funduszy na wojnę Putina. Od dziś wchodzi kolejny krok – embargo na rosyjską ropę. Benzyna i Diesel z nowymi cenami?

Nowy pułap cenowy i embargo na ropę naftową z Rosji

Diesel, benzyna, LPG 40 gr taniej
fot. freepik.com – nMicrostock

The New York Times donosi, że od dziś kraje G7 (w tym USA, Australia i państwa UE) wprowadzają pułap cenowy na rosyjską ropę. Limit został ustalony na 60 dolarów za baryłkę. Ma on zwiększyć presję ekonomiczną na Kreml przy jednoczesnym uniknięciu nadmiernych szkód dla światowych dostaw ropy. 

Średnia cena ropy naftowej wynosi obecnie około 87 dolzaow za baryłkę. Limit cenowy ustalony przez G7 podcina więc Rosję o około 30%. Jednakże, The New York Times donosi, że „Rosja oświadczyła, że nie zaakceptuje pułapu cenowego i zagroziła odcięciem dostaw do krajów, które zastosują się do porozumienia.”

Pułap cenowy nie jest jedynym podejmowanym działaniem. Państwa członkowskie UE idą o krok dalej, całkowicie zakazując importu większości rosyjskiej ropy. 

Benzyna i Diesel – będą duże zmiany

benzyna diesel paliwo pis rząd dopłata tarcza ceny
fot. freepik.com – akophotography

Czytamy w The New York Times: „Drugie to embargo, w ramach którego narody europejskie nie będą już mogły kupować większości ropy z Rosji od poniedziałku. Był to krok, na który Unia Europejska zgodziła się kilka miesięcy temu. Ale został wprowadzony stopniowo, aby przygotować państwa członkowskie”. 

Ten zakaz importu ropy naftowej może zostać rozszerzony w nadchodzących tygodniach. The New York Times dodaje, że Unia Europejska planuje rozszerzyć zakaz o rafinowane produkty z Rosji, takie jak Diesel. Ale ten zakaz może wejść w życie już w lutym 2023 roku. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News