PILNE: Od dziś obowiązek wymiany opon na zimowe! Za ich brak nowy mandat w wysokości 1400 zł

PILNE: Od dziś obowiązek wymiany opon na zimowe! Za ich brak nowy mandat w wysokości 1400 zł

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Podaj dalej

Zima coraz mocniej puka do naszych drzwi, jednak wielu kierowców wydaje się bagatelizować kwestię wymiany ogumienia. Od 15 listopada opony zimowe będą jednak obowiązkowe dla wielu kierowców podróżujących po całej Europie. Nowe przepisy wchodzą w życie dziś i obowiązywać będą do 15 kwietnia 2022 roku. Jeśli pojedziesz w te miejsca na oponach letnich, dostaniesz spory mandat. 

Obowiązkowe opony zimowe

Zima powróciła a wraz z nią samochód musi być wyposażony w opony zimowe. Włochy są kolejnym krajem, który wprowadził obowiązek zimowego ogumienia od 15 listopada do 15 kwietnia. Przepisy obowiązują jednak tylko na niektórych drogach, a jako alternatywę można użyć łańcuchów śniegowych. 

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

O obowiązku podróżowania z oponami zimowymi lub łańcuchami na pokładzie decydują różni operatorzy soi drogowych. Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Transportu przewiduje montaż „przynajmniej na kołach napędowych”. Dla zdrowego rozsądku, opony zimowe dobrze jest jednak zamontować na wszystkich czterech kołach. W rzeczywistości, jazda z tylko jedną parą opon zimowych zwiększa ryzyko niestabilności samochodu – niezależnie czy masz napęd na przód, czy na tył. 

Przepisy wprowadzają lokalnie gminy, prowincje lub regiony. W najbliższych tygodniach strony internetowe instytucji zostaną zaktualizowane o nowe rozporządzenia. Tak więc, jeśli będziecie wybierać się w tym roku na narty lub na wycieczkę do Włoch, koniecznie sprawdźcie, czy przejeżdżając przez dane miejsca musicie mieć założone opony zimowe. 

opony-zimowe-znak-wlochy

Wysoki mandat 

Jazda bez opon zimowych lub łańcuchów na pokładzie wiąże się z dużym mandatem. W terenie zabudowanym policja będzie mogła ukarać nas grzywną w wysokości od 39 do 159 euro. Poza terenem zabudowanym mandat wyniesie już od 80 do 318 euro! To nawet 1400 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News