PILNE: Od dziś można składać nowy wniosek! Dofinansowanie 400 zł miesięcznie - czas do 5 stycznia

PILNE: Od dziś można składać nowy wniosek! Dofinansowanie 400 zł miesięcznie - czas do 5 stycznia

dodatkowe 1300 zl miesięcznie

Podaj dalej

Od dziś ruszają zapisy na nowy wniosek – czas na zapisy ograniczony jest do 5 stycznia 2023 roku. W ramach nowego dofinansowania można otrzymać 200 lub 400 zł miesięcznie. Jak przekazuje Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, budżet przyszłorocznej edycji programu to 60 milionów złotych. Program ma pozwolić na „radosne i aktywne życie”. 

Wniosek od dziś do 5 stycznia

zus-nowe-swiadczenie-3010zl
fot. freepik

29 listopada 2022 roku ruszyły zapisy na nowy wniosek w ramach programu „Senior Plus” – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. O pieniądze mogą starać się samorządy, za które będą mogły utworzyć lub dofinansować funkcjonowanie już działających dziennych domów i klubów dla seniorów. 

PILNE: Od 2 grudnia duże utrudnienia dla kierowców praktycznie w całej Polsce. Nie pomogą nawet zimowe opony

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg: – Zachęcam samorządy do składania wniosków o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie domów i klubów dla seniorów. Budżet przyszłorocznej edycji programu to 60 milionów złotych. 

Minister Marlena Maląg poinformowała rownież, że w Polsce działa niemal 1,1 tysiąca takich placówek. – Zależy nam na tym, aby ich przybywało. Seniorzy chętnie korzystają z możliwości, jakie daje ten program. Uczestniczą w zajęciach, warsztatach, spędzają wspólnie czas w przyjaznym i bezpiecznym środowisku. Cieszę się, że tworzone tak licznie domy i kluby „Senior plus” umożliwiają osobom starszym aktywne i radosne życie – mówi Marlena Maląg, szefowa MRiPS.

Jak wysłać zgłoszenie?

lpg gaz autogaz tankowanie ceny paliw oszczędności
fot. freepik

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie? Należy zrobić to za pomocą elektronicznego Generatora Obsługi Dotacji. Czas na złożenie wniosku jest od dziś do 5 stycznia 2023 roku. O pieniądze mogą zabiegać gminy, powiaty i samorządy województw, a wyniki poznamy najpóźniej do 17 marca 2023 roku. 

Dofinansowanie będzie działało „dwutorowo”. Samorządy mogą otrzymać pieniądze na utrzymanie jednego miejsca w klubie Senior+. Ta kwota wyniesie 200 lub 400 zł za jedno miejsce. Ale pieniądze mogą otrzymać także na stworzenie lub utrzymanie już funkcjonujących klubów. Tutaj dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 000 zł (dla dziennych domów) i 200 000 zł (kluby seniora).  

 

W module pierwszym dofinansowane będzie tworzenie nowych placówek:

  • dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 tys. złotych w przypadku Dziennych Domów
  • na utworzenie Klubów dla seniorów można dostać z kolei 200 tys. złotych dotacji
  • w ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

W module drugim można ubiegać się o dofinansowanie działalności już istniejących domów i klubów dla seniora:

  • w tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania
  • na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu Senior+ można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 złotych dofinansowania
  • z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie Senior+ może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie
wniosek-400-zl-miesiecznie
fot. freepik

Senior+ to program o charakterze wieloletnim. Dziś Domów i Klubów Senior+ działających w Polsce jest prawie 1,1 tys. Oferują ponad 25 tys. miejsc. W latach 2021-2025 rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył na realizację programu w sumie 300 mln złotych, po 60 mln złotych rocznie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News