PILNE: Od dziś będzie dużo łatwiej o wysoki mandat. Polscy kierowcy muszą być wyjątkowo ostrożni

PILNE: Od dziś będzie dużo łatwiej o wysoki mandat. Polscy kierowcy muszą być wyjątkowo ostrożni

PILNE: Od dziś będzie dużo łatwiej o wysoki mandat. Polscy kierowcy muszą być wyjątkowo ostrożni

Podaj dalej

Od 5 stycznia polscy kierowcy muszą mieć się szczególnie na baczności. Będzie bowiem dużo łatwiej o wysoki mandat – na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli. Jak mówi dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) nadkomisarz Robert Opas, policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu. Na co trzeba szczególnie uważać?

Wysoki mandat w długi weekend – zachowajmy rozsądek!

Już jutro rozpoczyna się pierwszy w tym roku długi weekend. 6 stycznia, święto Trzech Króli, wypada w tym roku w piątek, a co za tym idzie, na drogach pojawi się więcej kierowców. Wzmożony ruch zawsze wiąże się z wyższym niebezpieczeństwem, dlatego też drogówka wyjedzie na drogi z większą intensywnością. Będzie łatwiej o mandat – na co uważać?

Nadkomisarz Robert Opas dla PAP: – Będą oni [policjanci] prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom. Policjanci reagować będą na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, kontrolować będą między innymi prędkość, stan techniczny pojazdów czy sposób przewożenia dzieci.

Warto pamiętać również o tym, że prognozy pogody na nadchodzący weekend są bardzo zmienne. Oznacza to, że podczas gdy w piątek możemy mieć deszcze i 10 stopni Celsjsusza, w nocy w wielu miejscach w Polsce mogą pojawiać się przymrozki. To szczególnie trudne warunki do jazdy, więc kierowcy powinni mieć na myśli nie tylko mandat, ale przede wszystkim swoje bezpieczeństwo. Zachowajmy rozsądek, aby dobrze wejść w pierwszy długi weekend roku 2023.

alkomat alkohol sylwester zabawa o której mogę jechać badanie
fot. pixabay

Myśl trzeźwo 

Oprócz wzmożonych patroli od 5 stycznia, polska drogówka do 15 stycznia prowadzi także akcję profilaktyczno-edukacyjną „Myśl trzeźwo”. – Celem tych działań jest uświadamianie kierowcom skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, tak zwanej nieświadomej nietrzeźwości kierującego, który spożywał alkohol poprzedniego dnia oraz możliwości bezpłatnego sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie w jednostkach policji – powiedział nadkomisarz. 

Za co możemy otrzymać mandat?

policja mandat ogumienie kontrola jpg
Policja.pl

W nadchodzący weekend policja będzie zwracała szczególną uwagę na przekraczanie dozwolonej prędkości. Pamiętajmy, że pośpiech nigdy nie popłaca, a jadąc na „złamanie karku” dotrzemy na miejsce co najwyżej kilkanaście minut wcześniej, niż gdybyśmy jechali przepisowo. Nie wspominając już o tym, że spalimy przy tym dużo więcej paliwa. 

Warto również zadbać o odpowiedni stan techniczny naszych pojazdów, a także korzystać z właściwych dla pory dnia i nocy, a także warunków atmosferycznych, świateł. Polscy kierowcy wciąż zapominają, jak zachowywać się m. in. podczas mgły, lub w warunkach słabej widoczności. Wątpliwości dotyczące świateł rozwiewamy w tym artykule. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News