PILNE: Od dziś będzie dużo łatwiej o mandat 5000 zł. Polacy muszą być bardzo czujni

Dziś na drogach całej Europy rusza skomasowana akcja policji, w skutek której będzie dużo łatwiej o wysoki mandat. Kierowcy w Polsce muszą zachować jednak szczególną czujność na dłużej, bowiem u nas akcja potrwa aż do wtorku. Wzmożone patrole drogówki będą pojawiać się w bardzo konkretnych miejscach. 

samochód mandat wygląda tablica tablice rejestracyjne rejestracyjna rejestracja
Podaj dalej

Wysoki mandat od dziś – kierowcy muszą uważać

płyn do spryskiwaczy mandat
Freepik

Od momentu wprowadzenia przepisów dotyczących recydywy, można odnieść wrażenie, że kierowcy w Polsce nieco zdjęli nogę z gazu. Ale wysoki mandat można dostać nie tylko za prędkość, a ostatnio bardzo „popularne” są grzywny za np. wyprzedzenie na pasach bezpieczeństwa. Od dziś kierowcy w Polsce muszą jednak być podwójnie wyczuleni. 

Oczywiście, aby uniknąć wysokiej grzywny i nie płacić np. 5000 zł za mandat, wystarczy jeździć zgodnie z przepisami. Ale czasami chwila nieuwagi może oznaczać, że zamiast 50 km/h pojedziemy przez chwile 70 km/h i problem gotowy. Od dziś do wtorku musimy jednak uważać na to dużo bardziej. 

A to wszystko za sprawą wzmożonej liczby patroli policji na drogach, na co składają się dwie „okazje”. Pierwsza dotyczy całej Europy. Dziś ruszają działania prędkość koordynowane przez ROADPOL, czyli Europejską Organizację Ruchu Drogowego. 

nowe-ograniczenia-mandat
fot. policja

W których miejscach szczególna czujność?

Polscy kierowcy będą musieli jednak mieć oczy z tyłu głowy także w najbliższe dni ze względu na rozpoczynający się długi weekend. 15 sierpnia (wtorek) przypada Święto Wniebowstąpienia Najświętszej Mariii Panny. To oznacza, że wielu z nas wybierze się na długi weekend samochodem. Podczas podróży jedźmy przepisowo i to nie tylko ze względu na wysoki mandat. 

Policjanci będą patrolować ze szczególną uwagą miejsca w których najczęściej dochodzi do wypadków ze względu na prędkość. Za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej, niezależnie czy w obszarze zabudowanym czy nie, za pierwszym razem dostaniemy mandat 2500 zł. Po recydywie będzie to jednak już 5000 zł. 

Przeczytaj również