PILNE: Od 7 lipca nowe przepisy dot. cen paliw! Benzyna, Diesel i LPG w całym kraju w zupełnie nowych cenach

PILNE: Od 7 lipca nowe przepisy dot. cen paliw! Benzyna, Diesel i LPG w całym kraju w zupełnie nowych cenach

paliwo-pelny-bak-ceny-ropy-spadaja

Podaj dalej

Paliwo kosztuje w wielu miejscach w Polsce już ponad 8 zł/litr, a sytuacja jest równie trudna w wielu miejscach w Europie. Rządzący zachodzą w głowę, jak ułatwić życie kierowcom, kiedy obniżka VAT czy podatku nie zdaje już tak naprawdę egzaminu. Od 7 lipca brytyjscy kierowcy mogą liczyć na znaczne obniżki cen. Jak to dokładnie ma działać i dlaczego warto zastosować takie przepisy również w Polsce?

Paliwo w zupełnie nowej cenie?

benzyna ceny paliw paliwo diesel
fot. freepik

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) został poproszony o zbadanie, czy stacje benzynowe sprzedają paliwo kierowcom w uczciwych cenach. Odpowiedzialny za regulację konkurencji w Wielkiej Brytanii urząd został wezwany do działania przez sekretarza ds. biznesu Kwasi Kwartenga. 

Wynika to z obniżenia przez rząd cła na paliwo o 5 pensów za litr na początku tego roku. Była to odpowiedź na szybko rosnące ceny benzyny i oleju napędowego. 

W liście do dyrektora naczelnego CMA, dr Andrei Coscelli, sekretarz zauważa, że kierowcy są wciąż sfrustrowani rosnącymi cenami paliwa. Jego zdaniem obniżka cła na paliwo „nie zawsze wydaje się być przenoszona na ceny przy dystrybutorach. Kierowcy powinni uzyskać uczciwą ofertę na paliwo w całej Wielkiej Brytanii – powiedział. 

Sekretarz prosi o przeprowadzenie przeglądu, skąd i dlaczego utrzymują się rozbieżności między dostawcami paliw. A także w jaki sposób ceny różnią się od siebie w znaczącym stopniu.

Zdrowa konkurencja między stacjami jest kluczem do osiągnięcia tego celu, a konkurencja działa, aby utrzymać presję na ceny. 

benzyna diesel lpg ceny paliwo
fot. freepik

Nowe przepisy już od 7 lipca

Nowe przepisy związane z ustawą Enterprise Act będą miały na celu przeprowadzanie także szerszych, długoterminowych przeglądów funkcjonowania rynku paliwowego w Wielkiej Brytanii. W ramach szerszego przeglądu CMA ma za zadanie odkryć, czy „detaliczny rynek paliw niekorzystnie wpłynął na interesy konsumentów”. 

Kierowcy mogą liczyć na pierwsze informacje w tej sprawie już 7 lipca 2022 roku. Wtedy też rząd będzie podejmował kolejne kroki, jeśli okażą się konieczne. 

Wszystkie te informacje pojawiają się w chwili, gdy ceny paliw przekroczyły w Wielkiej Brytanii kolejny kamień milowy. W zeszłym tygodniu RAC poinformował, że średni koszt zatankowania samochodu rodzinnego przekroczył już 100 funtów. Rzecznik paliwowy RAC, Simon Williams, powiedział: – Marcowa obniżka cła paliwowego o 5 pensów wygląda teraz marnie, ponieważ hurtowe ceny benzyny wzrosły już 5-krotnie od czasu wiosennego oświadczenia. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News