PILNE: Od 29 stycznia nowe przepisy. Wysiadając z auta będziesz musiał użyć "drugiej ręki" - mandat to 1000 zł!

PILNE: Od 29 stycznia nowe przepisy. Wysiadając z auta będziesz musiał użyć "drugiej ręki" - mandat to 1000 zł!

nowe-przepisy-otwieranie-drzwi-4

Podaj dalej

29 stycznia wejdą w życie nowe, budzące wiele kontrowersji przepisy. Zmiany od przyszłego tygodnia będą obowiązywać zarówno kierowców, jak i wszystkich użytkowników dróg – pieszych i rowerzystów także. Nowe przepisy podlegają regule H1, H2 i H3 – czym one dokładnie są?

Nowe przepisy zwiększają bezpieczeństwo

nowe-przepisy-otwieranie-drzwi

Kierowcy w Wielkiej Brytanii otrzymają pod koniec przyszłego tygodnia zupełnie nowe przepisy. Jeden z nich mówi o… otwieraniu drzwi przy wysiadaniu „drugą ręką”. To kontrowersyjny, ale mający ogromny sens przepis, który wyjaśniamy poniżej. 

Czym dokładnie są nowe przepisy? Użytkownicy samochodów będą musieli uznać większe przywileje rowerzystów i pieszych. Wszyscy będą musieli bezwzględnie ustępować pieszym (to obowiązuje już w Polsce) na przejściu, którzy chcą przekroczyć jezdnię. 

Piesi będą mieli zatem pierwszeństwo na przejściach dla pieszych, na przejściach równoległych lub na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Nowe przepisy stanowią także o tym, że samochody skręcające w lewo lub w prawo będą musiały ustąpić pierwszeństwa rowerzystom nadjeżdżającym z tyłu i jadącym prosto. 

Z kolei rowerzyści przy zbliżaniu się do skrzyżowania powinni jechać środkiem jezdni. Obecnie mają obowiązek trzymania się skrajnej lewej strony. 

nowe-przepisy-otwieranie-drzwi

Czym są H1, H2 i H3?

Czym są tajemnicze H1, H2 i H3? Za tymi skrótami kryją się odpowiednio: hierarchia użytkowników dróg, jaśniejsze i silniejsze priorytety dla pieszych oraz pierwszeństwo dla rowerzystów w określonych sytuacjach. 

Nowa struktura zostanie wprowadzona w celu ochrony użytkowników dróg. Przepisy wprowadzą więc hierarchię zaczynając od najbardziej narażonych użytkowników dróg. Piesi, rowerzyści, jeźdźcy konno, czy motocykliści to najbardziej narażeni na obrażenia użytkownicy. W hierarchii chodzi po prostu o to, że osoba jadąca na rowerze będzie musiała zwracać większą uwagę na pieszych. Kierowcy samochodów na rowerzystów. I tak dalej… 

nowe-przepisy-otwieranie-drzwi

Wysoki mandat za nieuwagę

Samochody i inne większe pojazdy znajdują się na końcu listy, ponieważ są bardziej bezpieczne. Kierowcy, którzy nie zastosują się do nowych przepisów zostaną ukarani mandatem do 200 funtów i 6 punktami karnymi. 

Co ciekawe, przepisy mówią także o „zasięgu holenderskim”. W rozdziale o „czekaniu i parkowaniu” opisana jest technika, polegająca na otwieraniu drzwi za pomocą ręki po przeciwnej stronie do otwieranych drzwi. To pozwala na sprawdzanie przez ramię, czy nie przeszkodzimy innym użytkownikom dróg. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News