PILNE: Od 22 sierpnia nowe przepisy dot. benzyny i Diesla. W życie wchodzi "zakaz reklamy" - duże zmiany dla kierowców

PILNE: Od 22 sierpnia nowe przepisy dot. benzyny i Diesla. W życie wchodzi "zakaz reklamy" - duże zmiany dla kierowców

tankowanie sposób paliwo limit limity tankowania

Podaj dalej

W dzisiejszych czasach reklamy przedstawiające promocję na paliwo są bardzo pożądane przez kierowców. To jedno z głównych narzędzi informowania ich o tym, że mogą zatankować swoje samochody taniej. Od 22 sierpnia wejdą w życie jednak nowe przepisy, zakazujące takich praktyk. Kierowców czekają ogromne zmiany. 

Reklama na paliwo? Zapomnij

Od 1 września nowe rabaty na diesel, benzynę, LPG
fot. freepik.com – MrDm

Ustawa o klimacie i odporności zawiera wiele przepisów, które bezpośrednio dotyczą kierowców. Reklama o promocji na paliwo? Od 22 sierpnia nie będzie możliwa – narazie tylko we Francji, ale to pokazuje kurs, jaki będą obierać wszystkie państwa Unii Europejskiej. Jak zatem kierowcy odnajdą się w nowej rzeczywistości?

Jednym z głównych celów ustawy klimatycznej jest uregulowanie reklamy i zmniejszenia jej wpływu na środowisko. Wśród głównych przepisów, prawo zakazuje reklamy promującej niektóre produkty emitujące gazy cieplarniane. Podobnie jak ustawa o reklamie alkoholu czy papierosów. 

Rządzący zakażą więc publikowania i emisji reklam o promocjach na paliwo. Z wyjątkiem paliw, których zawartość energii odnawialnej jest uważana za większą lub równą 50%. Zakaz dotyczy także reklam niektórych nowych samochodów, których emisje CO2 przekraczają 123 gramy na kilometr. 

Zakaz dla benzyniaków i Diesli

Od jutra tyle będzie kosztować diesel, benzyna, LPG
fot. freepik.com – irenemiller

To jeszcze nie wszystko – reklamy samochodów z silnikami benzynowymi czy typu Diesel muszą także zachęcać do aktywnej mobilności. Mowa tu o spacerach, jeździe na rowerze, czy transporcie publicznym. Prawo zabrania również reklam i komunikatów oferujących zniżkę dla danych pojazdów. 

W celu zwiększenia przejrzystości informacji przekazywanych w reklamach, ustawodawca przewidział obowiązek zbiorczego informowania o całym cyklu życia niektórych towarów i usług. Informacje te muszą pojawić się w ogłoszeniu w widoczny i zrozumiały sposób. 

To może być duży cios dla kierowców, bowiem nie będą oni informowani o promocjach na paliwo. A te dziś są bardzo popularne – wszak paliwo jest najdroższe w historii. Jesteśmy ciekawi, jak nowa ustawa zostanie przyjęta przez francuskich kierowców. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News