PILNE: Od 2 grudnia duże utrudnienia dla kierowców praktycznie w całej Polsce. Nie pomogą nawet zimowe opony

PILNE: Od 2 grudnia duże utrudnienia dla kierowców praktycznie w całej Polsce. Nie pomogą nawet zimowe opony

PILNE: Od 2 grudnia duże utrudnienia dla kierowców praktycznie w całej Polsce. Nie pomogą nawet zimowe opony

Podaj dalej

Od soboty, 2 grudnia, kierowcy prawi w całej Polsce muszą mieć się na baczności. Jeśli masz benzynę lub Diesel, a jeszcze nie wymieniłeś opon na zimowe, obserwuj pilnie to, co dzieje się na drogach. A nawet jeśli na twoich kołach są już opony zimowe, i tak musisz być bardzo czujny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla kierowców. Oto, na co musimy uważać. 

Nie pomogą nawet opony zimowe

opony zimowe letnie obowiązek wymiany opon mandat
fot. freepik

Choć do rozpoczęcia meteorologicznej zimy pozostało jeszcze trochę czasu, kierowcy praktycznie w całej Polsce muszą mieć się na baczności. Jeśli na waszych benzynach lub samochodach typu Diesel wciąż znajdują się opony letnie, w najbliższy weekend musicie bardzo uważać. 

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia aż dla dwunastu województw w całej Polsce. Chodzi o jedne z najbardziej niebezpiecznych zjawisk, jakie mogą pojawić się na drogach – marznące deszcze. Takie warunki atmosferyczne sprzyjają powstawaniu tzw. szklanki na drogach, która nawiedza nasz kraj przynajmniej raz do roku. 

Na taką sytuację nie można się przygotować, a nawet jeśli macie założone opony zimowe, i tak na niewiele się one zdadzą. Jeśli drogę pokryje nawet cienka warstwa lodu, żadne opony (bez kolców) nie pozwolą na złapanie nawet minimum przyczepności. Dlatego też sprawdzajcie na bieżąco stan nawierzchni i śledźcie lokalne wiadomości, aby sprawdzić, czy na drogach nie dzieje się nic nadzwyczajnego. 

jak przechowywać opony
freepik.com

W tych województwach uwaga!

IMGW wydało żółty alert przed marznącymi opadami dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego. 

Jeśli zauważycie jakiekolwiek niepokojące sygnały, lepiej zostawcie swoją benzynę lub Diesel na parkingu. W takich warunkach nawet najlepszy kierowca i najlepsze opony na nic się zdadzą. Pamiętajmy, że takie warunki są dużo trudniejsze niż nawet zalegający śnieg, czy błoto pośniegowe. Dlatego jeśli nie będziecie musieli nigdzie jeździć, lepiej zostawcie samochody pod domem. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News