PILNE: Od 2 czerwca paliwo w zupełnie nowych cenach! Poważne ruchy na rynku - po ile benzyna, Diesel i LPG?

PILNE: Od 2 czerwca paliwo w zupełnie nowych cenach! Poważne ruchy na rynku - po ile benzyna, Diesel i LPG?

diesel hurt cena paliwo

Podaj dalej

Po tygodniach rozmów, debat i przeciągania liny, wszystko wskazuje na to, że Europie udało się zatrzymać napływ rosyjskiej ropy. Decyzja została podjęta po bardzo skomplikowanych negocjacjach, w ramach uruchomienia szóstego zestawu sankcji wobec Rosji. 2 czerwca będzie kluczowym dniem – czy paliwo naprawdę będzie jeszcze droższe?

Paliwo i jego przyszłość – będzie jeszcze drożej

paliwo węgry zatankować
fot. freepik.com

Decyzja, która jeszcze do niedawna wydawała się niemożliwa, jest bardzo wyraźnym sygnałem dla Kremla. Unia Europejska dąży do osiągnięcia deeskalacji, co będzie miało nieuchronny wpływ na paliwo i jego ceny. Czwartek może być kluczowym dniem dla przyszłości cen benzyny, Diesla i LPG. 

Porozumienie między 27 państwami przewiduje całkowite wstrzymanie dostaw ropy z Moskwy drogą morską, ale czasowo zezwala na import rurociągiem Drużba. Los tego ostatniego powinien rozstrzygnąć się na kolejnym szczycie. 

W związku z tym, ceny ropy znów szaleją, a baryłka osiągnęła 124 dolary. To skok, który na pewno nie jest ostatnim – po fali pandemii, nagłego wzrostu konsumpcji, na wojnie w Ukrainie kończąc. W tym wszystkim nieznany jest też czynnik o nazwie OPEC+. Kartel krajów eksportujących ropę, do którego należy teraz Rosja, również pozostaje wielką niewiadomą. 

Po ile benzyna, Diesel i LPG?

paliwo-nowe-przepisy
fot. freepik

Sojusz naftowy spotka się 2 czerwca, aby podsumować cele produkcyjne, które obecnie wymagają zwiększenia do 432 000 baryłek dziennie. Zachód wzywa do wzmożonych wysiłków, aby spróbować nieco obniżyć ceny, ale wygląda na to, że wezwania zostaną zlekceważone. 

Według źródeł cytowanych przez Reutersa, kraje produkujące ropę wydają się chcieć trzymać wszystko na równi, bez dalszego otwierania swoich cennych kranów. A w świetle niedawnej przeszłości wydaje się mało prawdopodobne, by członkowie OPEC odwrócili się od Rosji, by pomóc uzależnionemu od importu Zachodowi. Ale nadzieja umiera ostatnia. 

W tym tempie kierowcy jeszcze przez długi czas będą musieli płacić krocie za paliwo. W ostatnich dniach benzyna, Diesel i LPG znów podrożały o kilka groszy. Nie należy też zapominać, że w Polsce wciąż obowiązuje obniżona stawka VAT do 5%. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News