PILNE: Od 17 listopada ruszą wnioski na nowe świadczenie - nawet 6000 zł miesięcznie! Kto może się zgłosić?

PILNE: Od 17 listopada ruszą wnioski na nowe świadczenie - nawet 6000 zł miesięcznie! Kto może się zgłosić?

lpg gaz autogaz tankowanie ceny paliw oszczędności

Podaj dalej

Nowe świadczenie o wartości nawet 6000 zł miesięcznie ma zapewnić milionom gospodarstw domowych możliwość utrzymania w czasach wysokiej inflacji i wszechobecnej drożyzny. Według najnowszych doniesień wnioski ruszą już w najbliższy czwartek, 17 listopada. 

Nowe świadczenie już wkrótce

zus-nowe-swiadczenie-3010zl
fot. freepik

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych dotykają wszystkich, ale przede wszystkim tych najbiedniejszych. Właśnie z myślą o nich powstanie nowe świadczenie o wysokości nawet 6000 zł miesięcznie. 

Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak w najbliższy czwartek ogłosi duży wzrost krajowej płacy minimalnej, a także wprowadzi zupełnie nowe, dużo wyższe niż do tej pory świadczenie dla najbiedniejszych. Ma ono być przeznaczone dla aż ośmiu milionów gospodarstw. 

Nowy premier ma na celu priorytetowe potraktowanie wsparcia dla najbiedniejszych. Zasygnalizował, że utrzyma „potrójną blokadę” emerytur w ramach planowanego na przyszły rok budżetu. 

The Times donosi, że premier i jego kanclerz Jeremy Hunt planują zwiększyć płacę minimalną. Obecnie wynosi ona 9,50 funtów za godzinę, natomiast na przyszły rok ma to być już 10,40 funta za godzinę – lub więcej. To pozwoli podnieść płacę aż 2,5 milionom ludzi pracującym na wyspach. 

lpg gaz autogaz tankowanie ceny paliw oszczędności
fot. freepik

Emerytury także wzrosną

Oczekuje się również, że premier zwiększy też świadczenie. Chodzi tu m. in. o uniwersalny kredyt czy płatności z tytułu kosztów utrzymania dla gospodarstw domowych. Tej zimy niektóre domy otrzymają płatności w wysokości nawet 6000 zł miesięcznie. Już od września wiele rodzin pobiera takie świadczenie, jednak nie jest ono tak wysokie. 

Premier przyznał podczas szczytu G20 na Bali, że „rozumie szczególne wyzwanie, przed jakim stoją emeryci. Zawsze będą oni na pierwszym planie”. 

Wprowadzony w 2010 roku „potrójny zamek” gwarantuje, że emerytura państwowa będzie rosła zgodnie z inflacją, zarobkami lub będzie rosła o 2,5% w zależności od tego, co będzie najwyższe. Przy inflacji bliskiej 10 procent Skarb Państwa mógłby zaoszczędzić około 4,5 miliarda futów rocznie. Gdyby podniósł emerytury zgodnie z płacami, a nie inflacją. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News