PILNE: Od 17 grudnia wysoki mandat za to wykroczenie! Polacy wciąż nie wiedzą, że regulują to przepisy

PILNE: Od 17 grudnia wysoki mandat za to wykroczenie! Polacy wciąż nie wiedzą, że regulują to przepisy

PILNE: Od 17 grudnia wysoki mandat za to wykroczenie! Polacy wciąż nie wiedzą, że regulują to przepisy

Podaj dalej

W najbliższy weekend świąteczne przygotowania wejdą w swoją najbardziej intensywną fazę. A to oznacza wzmożony ruch na drogach, pod centrami handlowymi, a także na drogach krajowych i autostradach. Policja może wlepić wysoki mandat za coś, co wielu polskich kierowców wciąż uważa za normę. Ostrzegamy – nie wolno tak jeździć! 

Wysoki mandat i punkty karne

mandat kierowcy

Święta to zawsze szczególny okres w kalendarzu, a na drogach pojawia się wielu kierowców, którzy nie korzystają regularnie z samochodów. Możemy nazywać ich zawalidrogami, czy dziadkami w kapeluszach, ale ostatecznie jesteśmy równymi uczestnikami ruchu drogowego. Za częsty błąd popełniany na drodze w tym okresie można dostać jednak wysoki mandat. To również wzmożony okres kontroli drogowych, więc trzeba będzie uważać podwójnie.

Nawet 150 zł i 2 punkty karne – to grozi kierowcom, którzy naruszą „obowiązek jazdy prawostronnej”. Przypominamy, że w naszym kraju obowiązuje ruch prawostronny i mimo iż wielu kierowcom wydaje się, że jazda lewym pasem jest bezpieczniejsza, to po pierwsze – wcale tak nie jest, a po drugie – dostaniecie za to mandat. 

To jedna z najgorszych cech kierowców, którzy nazywani są potocznie zawalidrogami. Każdy z nas z pewnością był w tej sytuacji, a normą jest to, że prawy pas jedzie szybciej od lewego. Wszystkim tym, którzy rzadko wyjeżdżają na drogi przypominamy, że dostaniecie za to wysoki mandat. 

Mandat
Fot. pixabay.com

Jeśli droga jest dwupasmowa – zawsze powinniśmy korzystać z prawego pasa. Lewy służy tylko do wyprzedzania! Podobnie – jeśli za kilometr lub dwa, będziecie korzystać ze skrzyżowania i skrętu w lewo, nie możecie zająć lewego pasa 10 minut wcześniej i liczyć na to, że takie tłumaczenie spodoba się policjantowi i puści was wolno. Za to też otrzymacie mandat. 

Jak korzystać z lewego pasa?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, lewy pas służy tylko do wyprzedzania. Jeśli więc z prawej strony jezdni nie ma innych uczestników ruchu, mamy obowiązek zająć właśnie ten pas. I nie ma tu znaczenia, czy jedziemy 30 km/h, 50 km/h, czy 70 km/h. 

Jadąc lewym pasem powinniśmy więc zawsze upewnić się, czy zakończyliśmy już manewr wyprzedzania, a jeśli tak, wrócić na prawy pas. Wtedy ruch będzie płynniejszy, zaoszczędzimy sobie i innym nerwów, a przede wszystkim mandat nie będzie czymś, co zepsuje nam świąteczny humor. 

PILNE: Na polskich tablicach rejestracyjnych za granicą. Grozi ci mandat od 3200 zł do nawet 13 000 zł!

mandat kolizja policja

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News