PILNE: Od 16 lipca rząd wprowadzi górny limit cenowy na paliwo! Benzyna, Diesel i LPG w zupełnie nowych cenach

PILNE: Od 16 lipca rząd wprowadzi górny limit cenowy na paliwo! Benzyna, Diesel i LPG w zupełnie nowych cenach

paliwo plus pieniądze świadczenie

Podaj dalej

Paliwo wciąż jest coraz droższe z dnia na dzień, ale być może jest światełko w tunelu dla kierowców. Drożejącą ropa naftowa, a także niepewność na rynku oraz galopująca inflacja – wszystko to ma wpływ na to, ile zapłacimy za wizytę przy dystrybutorze. Jak pokazują przykłady innych europejskich państw, rządzący stale pracują nad tym, aby załagodzić sytuację dla kierowców. 

Górny limit cenowy na paliwo – to dobry pomysł?

ceny paliwa diesel benzyna
fot. freepik.com

Benzyna, Diesel i LPG są droższe praktycznie z dnia na dzień i to nie tylko w Polsce. Włoscy kierowcy płacą już za paliwo średnio 10 zł/litr. A to jeszcze nie koniec, bowiem eksperci przewidują, że w okresie wakacyjnym kierowcy w całej Europie będą płacić jeszcze więcej. 

Niespokojna sytuacja na świecie odbija się na średnich cenach przy dystrybutorze. Droga jest zarówno benzyna, ja i Diesel. Ale ruchy odbywają się nie tylko przy cenach, ale także w polityce. Włoscy rządzący próbują powstrzymać wzrosty i mają na to zupełnie nowy pomysł. 

Na stołach parlamentu i rządu są dwa pomysły. Najnowszym jest wprowadzenie limitu cen benzyny i oleju napędowego. Propozycja pojawiła się w projekcie ustawy o przekształceniu dekretu o pomocy. Ma on wejść w życie najwcześniej 16 lipca. 

ceny paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

Koszty będą ogromne

Pomysł został zainicjowany przez Partię Demokratyczną, a poprawka została przedstawiona w komisjach budżetu i finansów. Tekst stanowi, że Minister Przemian Ekologicznych, w porozumieniu z odpowiednikiem Rozwoju Gospodarczego, musi przyjąć maksymalną cenę sprzedaży paliw. Ta ma zostać ustalona na 15 dni przed wejściem w życie ustawy zmieniającej to rozporządzenie. 

Drugim, wciąż ocenianym pomysłem, jest dalsze przedłużenie dekretu o obniżce akcyzy, który wygaśnie z dniem 8 lipca. Na horyzoncie pojawia się wydłużenie o 3 miesiące lub nawet do końca roku. Kwota umieszczona na ten cel wyniosłaby prawie miliard euro miesięcznie. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News