PILNE: Od 16 kwietnia ogromne zmiany na stacjach benzynowych! Paliwo wyjdzie dużo, dużo taniej

PILNE: Od 16 kwietnia ogromne zmiany na stacjach benzynowych! Paliwo wyjdzie dużo, dużo taniej

paliwo ceny paliw w polsce (4)

Podaj dalej

Rząd dwoi się i troi aby zmniejszyć skutki drogiego paliwa dla polskich kierowców. Ważne zmiany na stacjach wejdą w życie dokładnie 16 kwietnia. Paliwo wyjdzie nas wtedy dużo, dużo taniej. Jak to możliwe? Spieszymy z wyjaśnieniami. 

Paliwo wyjdzie nas dużo taniej

https://www.shell.pl/kierowcy/oferty-i-promocje/wtorki-i-czwartki-z-shell-v-power.html?utm_source=wrc&utm_medium=display&utm_content=_display_000_0000_na_artykuly&utm_campaign=wrc_2022__jan-dec_2022
fot. pixabay

Od 1 lutego na wszystkich stacjach benzynowych w Polsce obowiązuje zmniejszony podatek VAT do 8%. To pozwoliło obniżyć ceny dla prywatnych nabywców, ale jeśli ktoś rozlicza paliwo na firmę, nie poczuł zbyt dużej różnicy. Ta nadejdzie z całą pewnością 16 kwietnia. 

Właśnie wtedy na stacjach pojawi się… „letnie paliwo”. Co to dokładnie oznacza? Co roku od 16 listopada do 16 kwietnia na stacjach tankujemy paliwo zimowe, które zawiera specjalne dodatki chroniące je przed zamarznięciem. Dotyczy to zarówno benzyny bezołowiowej, jak i oleju napędowego. 

PILNE: Chaos wokół przyszłości benzyny i Diesla. Przepisy są niejasne, nawet UE nie wie co robić

16 kwietnia pojawi się więc letnie paliwo. Możemy spodziewać się, że będzie ono o kilka groszy tańsze, ale to nie jedyna różnica dla naszych portfeli. Kierowcy często zapominają, że w zimowe, mroźne dni nasze samochody mają po prostu dużo większy apetyt na paliwo. Najlepiej pokazać to na przykładzie. 

paliwo diesel benzyna ceny
fot. pixabay

Zysk nawet 150 zł miesięcznie

Odwożąc dzieci do szkoły, czy do żłobka, nie przejeżdżamy zazwyczaj więcej niż 5-7 kilometrów. W tym czasie nawet benzyna nie jest w stanie odpowiednio się zagrzać, a my już musimy zgasić silnik na około 10-15 minut. Wracamy do niego i ten znów jest zimny. Ogólnie – jazda po mieście w zimę to bardzo duży koszt, jeśli chodzi o spalanie. 

Dlatego wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, kierowcy poczują sporą ulgę. Nawet kilka stopni Celsjusza do góry może oznaczać spadek spalania na poziomie 1l/100 kilometrów. Jeśli dodamy do tego „letnie paliwo”, możemy spodziewać się dużo mniejszych rachunków miesięcznie za tankowanie. 

Jeśli ktoś z was prowadzi dokładne statystyki spalania, a jeździ częściej po mieście, niż w trasie, na pewno zauważył, że w zimowych miesiącach spalanie może wynieść nawet 2 do 3 litrów na 100 kilometrów więcej. W zależności od tego, jak dużo kilometrów robicie miesięcznie, ale zakładając nawet absolutne minimum w postaci 1000 km, to zysk (lub strata) około 150 zł na miesiąc. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News