PILNE: Od 15 kwietnia nowe przepisy dot. wymiany opon! Kierowcy nigdy wcześniej nie musieli tego robić

PILNE: Od 15 kwietnia nowe przepisy dot. wymiany opon! Kierowcy nigdy wcześniej nie musieli tego robić

opony warsztat zmiana

Podaj dalej

Od 15 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy. Ci kierowcy będą musieli po raz pierwszy w swojej motoryzacyjnej karierze wymieniać opony. Choć w Polsce wciąż nie ma takiego obowiązku, wielu z nas czeka jeszcze wizyta u wulkanizatora. Możesz na tym sporo oszczędzić korzystając z tej promocji – sprawdź jej szczegóły TUTAJ. 

Opony letnie obowiązkowe

We Włoszech tegoroczna zima była szczególna. Kierowcy po raz pierwszy musieli bowiem na okres od 15 listopada do 15 kwietnia założyć zimowe opony. Teraz nadchodzi czas, w którym będą mogli wrócić do opon letnich, a to oznacza, że wiosna idzie na dobre. Jeśli ty jeszcze nie zmieniłeś swoich, opony letnie możesz kupić obecnie w bardzo korzystnej promocji. Jej szczegóły znajdziesz TUTAJ. 

Nowe przepisy we Włoszech nakazują kierowcom podróżować na oponach zimowych (lub z łańcuchami na pokładzie) od 15.11 do 15.04. W pozostałe dni można swobodnie poruszać się na oponach letnich. To wielka szkoda, ale w Polsce chyba nigdy nie doczekamy się wprowadzenia takich przepisów. To kończy się tym, że wielu kierowców nawet w zimie podróżuje na oponach zimowych. 

kiedy wymienic opony
fot. freepik.pl

Co więcej, od 15 kwietnia we Włoszech rozpoczyna się także rządowa zachęta do zakupu bardziej wydajnych opon. To przecież najważniejszy element naszego samochodu, jedyna powierzchnia styku samochodu z nawierzchnią. U nas nie mamy co liczyć na dopłaty od rządu na zakup opon, ale na szczęście z promocjami przychodzą takie sklepy jak Oponeo. Za zakup opon możemy otrzymać dofinansowanie na paliwo – szczegóły tutaj. 

Wysoki mandat za złe ogumienie

Kierowcy we Włoszech mogą pozostać na oponach zimowych w lato, o ile kod prędkości jest równy lub wyższy od tego podanego w instrukcji. W przeciwnym razie opony należy wymienić do 15 maja – jeśli nie, naliczona zostanie wysoka grzywna. 

opony letnie zimowe zmiana opon kiedy zmienić
fot. pixabay

Ile kosztuje wymiana opon we Włoszech? Średnio wulkanizatorzy żądają za tę usługę od 30 do 70 euro. Niższa stawka obowiązuje wtedy, gdy mamy dwa komplety felg. Koszty są nieco wyższe, jeśli wulkanizator musi przełożyć opony na te same felgi. 

Jeśli zostaniesz przyłapany na niewłaściwych oponach, możesz dostać mandat w wysokości od 422 do 1695 euro. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News