PILNE: Od 11 stycznia kolejna podwyżka cen dla podróżujących. Za jeden przejazd zapłacimy nawet o 30 zł więcej

PILNE: Od 11 stycznia kolejna podwyżka cen dla podróżujących. Za jeden przejazd zapłacimy nawet o 30 zł więcej

policja mandat dron prędkość przejście dla pieszych skrzyżowanie

Podaj dalej

Od 11 stycznia podróżujący po Polsce muszą przygotować się na kolejną podwyżkę cen. Za jeden przejazd zapłacimy nawet o 30 zł więcej. Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wzrost całkowitych kosztów jest znacząca zmiana cen energii elektrycznej. Zmieniony cennik zacznie obowiązywać od 11 stycznia 2023 roku.

Przejazd z Katowic do Warszawy droższy nawet o 30 zł

autobus-bilety-diesel-ceny
fot. freepik

Wszechobecna drożyzna i szalejąca inflacja odbija się praktycznie na każdej sferze naszego życia. A od 11 stycznia podróżujący po Polsce muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami cen. Tym razem ceny aktualizuje PKP Intercity. Ale jak podkreśla spółka, to dopiero druga podwyżka cen.

W informacji prasowej czytamy:W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity.

Spółka PKP Intercity przypomina, że obecna aktualizacja cen to dopiero druga systemowa zmiana cen biletów od lat 2013-2014. Najnowsze prognozy Spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc. Należy podkreślić gwałtowny wzrost kosztów energii trakcyjnej, w związku z obserwowaną sytuacją rynkową, który może przekroczyć 100% w skali roku, w konsekwencji modyfikując strukturę kosztów Spółki, zwiększając wagę kosztów energii trakcyjnej.

promocyjny bilet zamiast paliwa
fot. freepik

Podwyżka nie zrekompensuje wzrostu kosztów

Jak czytamy w oświadczeniu prasowym, zmiana cen biletów nie zrekompensuje w pełni skutków znaczącego wzrostu kosztów. Ale jak podkreśla PKP, nowe ceny jedynie „częściowo je załagodzą”. 

Na podstawie przeprowadzonych szczegółowych analiz PKP Intercity podnosi ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

  • kategoria EIP: 17,8%
  • kategoria EIC: 17,4%
  • kategoria TLK/IC: 11,8%
autobus-bilety-diesel-ceny
fot. freepik

Bilety odcinkowe, Karty Intercity, oferta Multiprzejazd – zmiany

W ślad za aktualizacją cenników biletów jednorazowych, zaktualizowane zostają także ceny biletów odcinkowych. Te zmienia się średnio o 10%, pozostawiając je na poziomie konkurencyjnym  wobec oferty innych przewoźników kolejowych.

Po raz pierwszy od 2016 roku zmieniają się ceny Kart Intercity. Uprawniają one do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach.

Jednocześnie, aby zwiększyć atrakcyjność ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max, PKP Intercity wydłuża okres obowiązywania oferty o kilka godzin, tj. do godz. 24:00 w czwartek. Ale do tej pory obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. Niezmiennie będzie umożliwiać dowolną liczbę przejazdów pociągami PKP Intercity w okresie ważności. Jednocześnie zaznaczyć należy, że cena obu ofert pozostaje bez zmian.

źródło: PKP Intercity

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News