PILNE: Od 1 września znów zapłacimy za paliwo dużo więcej. Prognozy ekspertów są fatalne

PILNE: Od 1 września znów zapłacimy za paliwo dużo więcej. Prognozy ekspertów są fatalne

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Paliwo w ostatnich dniach dość mocno potaniało – ceny ropy spadają z obawy przed nadchodzącą recesją. Jednakże, to nie czas na otwieranie szampana. Eksperci przewidują, że do końca roku 2022 ropa będzie o 40% droższa. To z pewnością doprowadzi do cen benzyny i Diesla niespotykanych nigdy wcześniej. 

Paliwo nawet po 9,50 zł za litr

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.com – RobertBodnarT

Mimo że nie są zbyt daleko od najwyższych w historii, paliwo w ostatnich tygodniach odrobinę potaniało. Odzwierciedlają to niższe notowania ropy – baryłka oscyluje obecnie w granicach 100 dolarów, w porównaniu ze 125 dolarami w marcu. Na ceny ropy wpływają również przekonania analityków, że nadchodzi recesja, która spowolni konsumpcję. 

Według ekspertów firmy Goldman Sachs, ludzie powinni cieszyć się niższymi cenami za paliwo, dopóki jeszcze mogą. Do końca roku ropa ma bowiem kosztować nawet 140 dolarów za baryłkę. Eksperci nie wierzą, że recesja obniży ceny ropy, zwłaszcza, że Chiny łagodzą ograniczenia związane z Covid-19, a ich gospodarka znów nabiera tempa. 

– Łagodna recesja nie stanowi ryzyka dla towarów – mówią eksperci cytowani przez Business Insider. – Ciągłe spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego stanowi niewielkie ryzyko dla portu na towary. Biorąc pod uwagę nieodłączne strukturalne ograniczenia podaży, nie powinno stać na przeszkodzie dalszej inflacji towarów fizycznych. 

spalanie paliwo klimatyzacja
fot. freepik.com – gritsiv

Recesja nie obniży cen benzyny i Diesla

Mówiąc prościej, nawet jeśli dojdzie do recesji, paliwo nie będzie tańsze. Wszystko dlatego, że światowa gospodarka opiera się na ropie, aby przewozić niezbędne towary. Wręcz przeciwnie, zwiększony popyt w innych częściach świata i ograniczona podaż będą nadal wywierać presję na ceny ropy. A to oznacza dla wszystkich droższe paliwo. Przy cenie ropy naftowej na poziomie 140 dolarów za baryłkę, możemy spodziewać się nawet 25% podwyżki przy dystrybutorach.

Oznacza to, że paliwo w Polsce może dojść do poziomów nawet 9/9,50 zł za litr. Przy cenie ropy naftowej na poziomie 140 dolarów zrobi się naprawdę nieciekawie…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News