PILNE: Od 1 września przegląd techniczny na nowych zasadach. Polacy nie będą z nich zadowoleni

PILNE: Od 1 września przegląd techniczny na nowych zasadach. Polacy nie będą z nich zadowoleni

kara mandat przegląd badanie

Podaj dalej

Przegląd techniczny to narzędzie, dzięki któremu (przynajmniej w teorii) wszystkie samochody poruszające się po naszych drogach są bezpieczne. Diagnosta sprawdza stan techniczny pojazdu, a także czy spełnia on wszystkie normy. Jeśli jest okej, dostajemy pieczątkę i możemy poruszać się naszym samochodem po drogach przez kolejny rok. Od 1 września przegląd techniczny będzie jednak odbywał się na innych zasadach. 

Przegląd techniczny na nowych zasadach

przegląd techniczny badanie koszt cena
fot. pixabay

O nowych przepisach dotyczących obowiązkowych wizyt u diagnostów mówiło się już jakiś czas. Rada Ministrów w końcu przyjęła nowy projekt, a w nim szereg zmian. Przegląd techniczny od 1 września 2022 roku będzie wyglądał zupełnie inaczej. 

Jednym z podpunktów, który nie przypadnie do gustu kierowcom, jest zapis „dla spóźnialskich”. Jeśli przegapimy datę obowiązkowego badania technicznego i zrobimy je więcej niż 30 dni po, będziemy musieli zapłacić podwójną stawkę. Ale jest też dobra informacja – od czasu wprowadzenia nowych przepisów, będziemy mogli wykonać przegląd techniczny 30 dni przed terminem, nie tracąc roku od oryginalnej daty. 

ceny paliwa przegląd samochodu
fot. freepik

Zdjęcia i cena

Kierowcy będą mogli także odwołać się od negatywnego wyniku przeglądu technicznego. W takim przypadku ponowne badanie odbędzie się pod czujnym okiem inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego. Co więcej, diagnosta będzie miał obowiązek wykonania dokumentacji fotograficznej całego samochodu oraz jego licznika. Zdjęcia takie będą przechowywane u diagnostów na okres 5 lat. 

Zgodnie z projektem zmiany wejdą w życie 1 września 2022 roku. Diagności od dłuższego czasu próbują wywalczyć podwyżki związane z badaniem technicznym. Jak wskazują, ceny poszły do góry, a badanie wciąż kosztuje tyle samo co kilkanaście lat temu. Niemniej jednak, projekt nie zakłada żadnych zmian w tym względzie. Stawki za przeprowadzenie przeglądu technicznego pozostaną więc takie same. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News