PILNE: Od 1 września nowe przepisy dot. opon! Oryginalny mandat za brak wymiany - czy to na letnie czy na zimowe

PILNE: Od 1 września nowe przepisy dot. opon! Oryginalny mandat za brak wymiany - czy to na letnie czy na zimowe

opona opony zimowe letnie wymiana mandat

Podaj dalej

Przepisy dotyczące opon są tematem wielu dyskusji. Choć nie jesteśmy zwolennikami zakazów i nakazów, wielu kierowców w niewłaściwy sposób korzysta ze swojego ogumienia. Teraz wymiana i jazda na letnich w lecie i zimowych w zimie będzie obowiązkowa. Jeśli nie – kierowców czeka dość osobliwy mandat. 

Nowe przepisy dotyczące opon od 1 września

mandat opony letnie zimowe
Freepik

Obowiązek używania opon zimowych zimą był przedmiotem wielu dyskusji w ciągu ostatnich lat. Na pierwszy plan wysunęły się różne pomysły, a przepisy w wielu krajach Unii Europejskiej przyjęły różny kształt. W naszym kraju nie ma w ogóle obowiązku używania zimowych opon, a decyzje pozostawiamy rozsądkowi kierowców. 

W innych krajach przepisy mówią o obowiązku korzystania z opon tylko na oblodzonej nawierzchni, lub w konkretnych miesiącach zimowych. Zarówno jedne jak i drugie podejście ma z całą pewnością swoje wady i zalety. Pozostawianie decyzji kierowcom zostawia niebezpieczną furtkę… Z kolei przepisy mówiące o obowiązku jazdy na zimówkach w zimie często kończą się tym, że wielu kierowców jeździ na zimowych również w lecie. Wielu nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jest to niebezpieczne. Zachowanie zimowych opon w letnie, upalnie dni jest zupełnie nieodpowiednie. 

opony opona ciśnienie powietrze
Pixabay

Od 1 września Rosjanie wprowadzą nowe, na pierwszy rzut oka bardzo kontrowersyjne pomysły. Nowelizacja ustawy Prawo drogowe pozostawia nie tylko obowiązek używania opon zimowych zimą, ale także… letnich latem. Po prostu trzeba będzie mieć zawsze odpowiednie opony na odpowiednią porę roku – przynajmniej w ekstremalnych miesiącach. Mowa jest o zimówkach od grudnia do stycznia i letnich od czerwca do sierpnia. Jednocześnie opony muszą mieć minimum 4 mm bieżnika dla zimówek i 1,6 mm dla letnich. 

Z tego akurat można brać przykład

W normalnych okolicznościach każdy z nas pomyślałby, że to kolejny pomysł na napełnienie rządowych kas pieniędzmi. Jednak mandat za niewłaściwe opony wyniesie… 25 złotych. Policja musiałaby więc złapać ogromną liczbę kierowców, aby przepisy zadziałały w tym konkretnym celu. 

To raczej środek motywujący ludzi do zmiany opon w najzimniejsze i najcieplejsze miesiące roku. Wtedy z pewnością będą mieli na swoich samochodach odpowiednio opony także na resztę sezonu. 

Trzeba przyznać, że w tym akurat aspekcie wiele europejskich krajów mogłoby wziąć przykład z Rosji. Co więcej, kierowcy muszą tam mieć także te same opony na wszystkich czterech kołach, co również nie jest zwyczajem. W Polsce wystarczy mieć te same ogumienie na każdej z osi. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News