PILNE: Od 1 września "bonus transportowy" w wysokości 300 zł miesięcznie. Pieniądze na koncie już następnego dnia

PILNE: Od 1 września "bonus transportowy" w wysokości 300 zł miesięcznie. Pieniądze na koncie już następnego dnia

bonus-transportowy-300-zl-miesiecznie

Podaj dalej

Koniec wakacji obrodził pomysłami rządzących, jak przekonać kierowców do porzucenia swoich samochodów. W ostatnich dniach czytaliśmy już o dofinansowaniu na złomowanie samochodów, czy pieniądzach za przerzucenie się z samochodu na rower. Diesel i benzyniak pozostają wrogami nr 1, a dziś czytamy o kolejnym programie. 

Bonus transportowy dla podróżujących

autobus-bilety-diesel-ceny
fot. freepik

Już za kilka dni, 1 września o godzinie 8:00 ruszy tzw. bonus transportowy. W ciągu jednego dnia wielu Włochów będzie mogło uzyskać pieniądze w wysokości 60 euro (300 zł) na pokrycie całości lub części kosztów abonamentu w lokalnym transporcie publicznym. 

Program dostępny jest dla osób o maksymalnym dochodzie 35 000 euro rocznie. Ma on zachęcać do korzystania z autobusów w centrach miast. 

Do tej pory fundusz wypłacany był przez pracodawcę lub firmę, w której się pracowało. To od 1 września się zmieni, a pieniądze będą dostępne bezpośrednio online na dedykowanej stronie internetowej. 

Bilety tylko w fizycznych punktach sprzedaży

autobus-bilety-diesel-ceny
fot. freepik

To pozwoli wziąć udział w programie wszystkim osobom niebędącym pracownikami – np. freelancerom. 

Aby uzyskać pieniądze, wystarczy zalogować się do systemu i za pomocą dowodu osobistego podać najważniejsze informacje. Wśród nich znajdują się oczywiście imię i nazwisko oraz kod podatkowy beneficjenta. Należy podać też łączny dochód osiągnięty w 2021 roku. Co ciekawe, według zapowiedzi pieniądze z bonusu mają znaleźć się na kontach beneficjentów już następnego dnia.

Po uzyskaniu funduszu będzie on mógł zostać wydany na bilet abonamentowy dostępny w fizycznych punktach sprzedaży. 

Trend jest jasny

Próby namawiania kierowców i społeczności na korzystanie z transportu publicznego to nic nowego. Kraje Unii Europejskiej muszą dwoić się i troić aby zbliżać się z każdym miesiącem do redukowania emisji dwutlenku węgla. Czy jednak kolejne dofinansowania i polityka rozdawnictwa pieniędzy na pewno jest najlepszym sposobem?

Również w Polsce możemy wkrótce spodziewać się, że ten trend będzie obecny. A komunikacja miejska mogłaby być całkiem git – wystarczyłoby popracować nad jej jakością i komfortem. Może wtedy nie trzeba byłoby sztucznie namawiać kierowców, aby porzucili swoje samochody na rzecz autobusów i tramwajów?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News