PILNE: Od 1 stycznia zmiany w rozliczeniach za paliwo w całej Polsce! Otrzymasz zwrot pieniędzy znacznie szybciej

PILNE: Od 1 stycznia zmiany w rozliczeniach za paliwo w całej Polsce! Otrzymasz zwrot pieniędzy znacznie szybciej

e-faktura-paliwo-w-calej-polsce-minister-sarnowski

Podaj dalej

Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zupełnie nowe zasady rozliczeń. Kierowcy tankujący paliwo i biorący na nie fakturę będą mogli skorzystać z dodatkowych korzyści. Sejm przegłosował projekt ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta. 

Zwrot za paliwo znacznie szybciej

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Od Nowego Roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące e-faktur. Sejm uchwalił zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2. W pierwszej fazie tankując paliwo, czy biorą e-fekturę na jakiekolwiek inne usługi, polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z niej dobrowolnie. Od 2023 roku korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe. 

E-faktura za paliwo przyniesie przedsiębiorcom wiele korzyści. Podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu części kwoty za paliwo do samochodu służbowego skróci się o 20 dni – z 60 na 40. Co więcej, nie będzie konieczności wydawania duplikatów faktur – e-faktura pozostanie w bazie danych i nigdy nie ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu. 

Wiceminister finansów, Jan Sarnowski: – Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia. E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5%, takiego jak we Francji.

E-faktura dużo wygodniejsza

Kierowcy biorący e-fakturę za paliwo nie będą mieli obowiązku oznaczenia Duplikatów, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie. Podobnie w przypadku faktur korygujących lub korekt. 

Sarnowski: – SLIM VAT 2 to pakiet postulowanych przez rynek uproszczeń i ułatwień w podatku VAT. W jego ramach wdrożyliśmy już w tym roku m.in. zmiany poprawiające płynność firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czy też umożliwiające składanie oświadczenia o wyborze opodatkowania nieruchomości bezpośrednio w akcie notarialnym. Ustawa o e-fakturze wprowadza zapowiedziane w ramach pakietu SLIM VAT 2 zmiany w fakturowaniu, które oszczędzą firmom wielu formalności.

Więcej informacji na temat e-faktury znajdziecie w komunikacie na stronie Ministerstwa Finansów. 

Do sieci wyciekły zdjęcia nowego Forda Mondeo! Podwyższony sedan wygląda zupełnie inaczej [ZDJĘCIA]

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News