PILNE: Od 1 stycznia nowy sposób rozliczania za paliwo w Polsce. Ministerstwo podało kolejne szczegóły

PILNE: Od 1 stycznia nowy sposób rozliczania za paliwo w Polsce. Ministerstwo podało kolejne szczegóły

e-faktura-rozliczanie-za-paliwo

Podaj dalej

Na początku listopada informowaliśmy o nowym sposobie rozliczeń za paliwo w całej Polsce. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku, a dziś Ministerstwo podało kolejne szczegóły dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wzór Faktury został udostępniony na ePUAP, a kierowcy będą mogli otrzymać zwrot pieniędzy za paliwo dużo szybciej. 

Nowy sposób rozliczania za paliwo

paliwo-rzad-prawo-konkurencji

Jeszcze w listopadzie sejm przegłosował projekt ustawy wdrażający w całej Polsce tzw. Krajowy System e-Faktur. Nowe przywileje będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Korzystanie z e-Faktur początkowo nie będzie obowiązkowe, jednak i tak zachęcamy kierowców biorących fakturę na paliwo, aby z tego korzystali. Dlaczego?

E-faktura za paliwo przyniesie nam bowiem szereg korzyści. Jeśli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, otrzymamy zwrot VAT dużo szybciej, bo nie po 60, a już po 40 dniach. W zależności od rozmiaru floty i ilości tankowanego paliwa, może być to dla wielu przedsiębiorców ważna zmiana. 

Ale to nie wszystko – nie będziemy mieli obowiązku wydawania duplikatów faktur, a raz wydana e-faktura pozostanie w bazie danych i nie ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu. Takie rozwiązanie stosowane jest już w trzech innych krajach Unii Europejskiej. Jako pierwsze e-Fakturę wprowadziły w 2017 roku Włochy, następnie Hiszpania, a na końcu Portugalia. Polska będzie więc czwartym krajem, który wprowadzi dla swoich obywateli takie udogodnienie. 

e-faktura-paliwo-w-calej-polsce-minister-sarnowski

Wiceminister finansów, Jan Sarnowski: – Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia. E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5%, takiego jak we Francji.

e-Faktura na początku dobrowolna

Choć e-Faktura początkowo nie będzie obowiązkowa, zmieni się to po roku. Od 1 stycznia 2023 roku każdy kierowca biorący FV na paliwo, czy inne towary lub usługi, będzie musiał wybrać nową, elektroniczną fakturę. 

3 grudnia 2021 roku na ePUAP została opublikowana tzw. struktura logiczna e-Faktury (FA_VAT). Opublikowany wzór uwzględnia uwagi zgłoszone podczas testów do roboczej wersji struktury. 

diesel benzyna gaz dopłaty do tankowania paliwo ceny

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad dostosowaniem środowiska testowego do wysyłki plików według zaktualizowanego wzoru. „Planujemy udostępnienie zaktualizowanego środowiska testowego 13 grudnia 2021 roku. Poinformujemy o tym w osobnym komunikacie – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów. 

Polscy przedsiębiorcy od stycznia 2022 roku będą korzystać z e-Faktury dobrowolnie. Będzie to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży – obok faktur papierowych i faktur elektronicznych, które już obecnie funkcjonują w obrocie gospodarczym. „Planujemy, aby w 2023 r. przedsiębiorcy obowiązkowo korzystali z e-Faktury.” – czytamy. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News