PILNE: Od 1 stycznia nowe przepisy! Polscy kierowcy boją się tej zmiany - "co dalej? gdzie jest granica?"

PILNE: Od 1 stycznia nowe przepisy! Polscy kierowcy boją się tej zmiany - "co dalej? gdzie jest granica?"

nowe-przepisy-od-stycznia

Podaj dalej

Od 1 stycznia wejdą w życie nowe przepisy, które dotkną także wielu polskich kierowców. Unia Europejska zaostrza przepisy dotyczące kontroli GPS w naszych samochodach, a zdecydowana większość kierowców sprzeciwia się wprowadzeniu nowych przepisów. Co zatem czeka nas po 1 stycznia 2022 roku?

Nowe przepisy, kierowcy wcale ich nie chcą

przepisy-ograniczenie-predkosci

Ograniczenia prędkości obowiązujące na naszych drogach już wkrótce będą dużo mniej „istotne”. Wszystko przez nowe przepisy, które mówią o obowiązku montażu ograniczników prędkości w samochodach. 

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Motorpoint, większość kierowców nie chce, aby nowe przepisy weszły w życie. Kierowcy nie chcą takich urządzeń w swoich samochodach. Aż 61% respondentów sprzeciwiło się temu, by od 1 stycznia samochody w Europie i Wielkiej Brytanii miały być wyposażone w automatyczne ograniczniki prędkości. 

Ustawodawstwo Komisji Europejskiej przewidywało, że wszystkie nowe samochody muszą być wyposażone w „Inteligentne wspomaganie prędkości”, które wykorzystują dane GPS do śledzenia samochodów i zapobiegają przekraczaniu dozwolonej prędkości. Systemy sygnalizują też, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość. 

Gdzie jest granica?

autostrada-przepisy-mandat

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu uważa, że zmiana pomoże zmniejszyć liczbę kolizji na drogach o 30% i uratować do 25 000 istnień ludzkich w ciągu najbliższych 15 lat. 

– Choć z zadowoleniem przyjmujemy taką nową technologię w ramach ciągłego dążenia do uczynienia naszych dróg bezpieczniejszymi, nadal musimy wystrzegać się nadmiernego polegania na gadżetach. Mówię tu o takich gadżetach jak ograniczniki prędkości podczas podróży w naszych samochodach. Nadal musimy patrzeć na drogę i mieć ręce na kierownicy przez cały czas – powiedział Mark Carpenter, dyrektor generalny Motorpoint. 

Badanie pokazuje, że kierowcy nie chcą, by nowe przepisy weszły w życie. I nic dziwnego, przecież nikt z nas nie lubi być „śledzonym”. Oczywiście – ograniczenia prędkości są po to, aby ich przestrzegać, ale czy inteligentne systemy faktycznie pomogą zmniejszyć liczbę wypadków?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News