PILNE: Od 1 stycznia kolejna podwyżka cen paliw - wchodzi nowy podatek. Znamy dokładne stawki!

PILNE: Od 1 stycznia kolejna podwyżka cen paliw - wchodzi nowy podatek. Znamy dokładne stawki!

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Wydawać by się mogło, że ceny na poziomie ponad 6 zł/litr są już astronomicznie wysokie, ale niestety – od 1 stycznia paliwo będzie jeszcze droższe. Wszystko przez zwiększoną opłatę za CO2 w celu ograniczenia użycia paliw kopalnych. 

Od 1 stycznia 2022 roku paliwo jeszcze droższe

Kierowcy tankujący paliwo nie mają ostatnio najlepszych humorów. Benzyna i Diesel są horrendalnie drogie nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że sytuacja nie dość, że nie ulegnie szybkiej poprawie, to będzie jeszcze gorzej. 

Czy paliwo będzie jeszcze droższe w 2022 roku? Tak – na pewno w Niemczech, gdzie wchodzi wyższa opłata za CO2. Wzrośnie ona z 25 euro do 30 euro za tonę. To oznacza, że za paliwo u naszych zachodnich sąsiadów zapłacimy więcej. 

Ceny przy dystrybutorach wzrosną odpowiednio o 8,4 centa (0,40 zł) za litr benzyny i 9,5 centa (0,44 zł) za litr oleju napędowego. Analitycy dodają, że kształtowanie się cen paliw jest w dużej mierze determinowane przez cenę ropy. Ta z kolei zależy od ilości wydobywanej ropy i globalnego rozwoju gospodarczego w trakcie lub po koronawirusie.

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Podatek będzie rosnąć z roku na rok

Nie są to jednak dobre wiadomości dla kierowców, tym bardziej że stawka opłat za CO2 będzie rosła z roku na rok. Jak przewiduje ADAC, w latach 2022-2024 co roku będzie ona rosła o 5 euro na tonę. Największy skok nastąpi w roku 2025, kiedy opłata będzie podwyższona o 10 euro i wyniesie 55 euro za tonę. To ponad dwa razy więcej niż obecnie. 

Za 4 lata paliwo będzie więc droższe o około 70-80 groszy, biorąc pod uwagę tylko opłatę za CO2. 

PILNE: Skoda pokazała zupełnie nowy model! Duży sedan ma nową nazwę i świetną cenę. To będzie HIT! [ZDJĘCIA]

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News