PILNE: Od 1 października wysoki mandat za niewłaściwe światła! Na tych lampach już nie pojedziesz

PILNE: Od 1 października wysoki mandat za niewłaściwe światła! Na tych lampach już nie pojedziesz

swiatla-przeciwmglowe-wysoki-mandat

Podaj dalej

Kalendarzowe lato powoli dobiega końca, a wraz z nadejściem października i prawdziwej jesieni, kierowcy będą musieli mieć się mocno na baczności. Wszystko przez wysoki mandat za niewłaściwe światła, z których Polacy korzystają w okresie zimowym nagminnie. Warto przypomnieć sobie zatem, jak uniknąć wysokiego mandatu. 

Wysoki mandat w jesiennych warunkach

swiatla-przeciwmglowe-wysoki-mandat
fot. freepik

Wysoki mandat bardzo często stanowi swego rodzaju zaporę bezpieczeństwa. Widmo utraty dużej ilości pieniędzy często „hamuje” piratów drogowych, którzy siłą rzeczy ściągają nogę z gazu. Warto jednak, aby także względy bezpieczeństwa kierowały naszymi decyzjami na drodze. A tu mamy cały czas sporo do zrobienia. 

Nadejście jesieni i zimy oznacza jedno – już wkrótce słońce zacznie zachodzić dużo wcześniej, bo nawet o godzinie 16:00, czy 17:00. Również poranki będą mniej słoneczne, a na drogach mogą pojawiać się mgły i wilgoć. Właśnie w takich warunkach kierowcy bardzo często popełniają błąd związany z doborem świateł. A za jazdę ze złymi światłami grozić im będzie wysoki mandat. Krótki dzień i długa noc zostaną z nami aż do wiosny, więc warto przypomnieć sobie obowiązujące przepisy. 

Jakich świateł używać?

Kierowcy muszą pamiętać, że w dobrych warunkach, przy dobrym oświetleniu, mogą korzystać z takich samych świateł, jak w lipcu czy sierpniu. Oznacza to, że w trakcie dnia jeździmy na oświetleniu typu LED, albo światłach dziennych.  

swiatla-przeciwmglowe-wysoki-mandat
fot. freepik

Nie rekomendujemy instalowania takich zestawów samodzielnie, bowiem często nie mają one homologacji i atestów. A to oznaczać będzie również wysoki mandat. 

Najwięcej kontrowersji jak zwykle budzą światła przeciwmgłowe. Z tych korzystamy tylko w warunkach ograniczonej widoczności lub na krętej drodze i niebezpiecznych zakrętach oznakowanych specjalnymi znakami. Jeśli korzystamy ze świateł przeciwmgłowych w każdej innej sytuacji, grozić będzie nam mandat. 

Świateł przeciwmgłowych możemy używać w sytuacjach, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. To zatem odległość około 10-12 samochodów przed i za nami. Jeśli widoczność jest lepsza, nie korzystamy z tych świateł, bo ryzykujemy, że otrzymamy wysoki mandat. 

Mandat i punkty karne 

Za niestosowanie się do Kodeksu Drogowego w związku z prawidłowym oświetleniem grozić będzie nam mandat od 100 do 200 zł oraz 2 punkty karne. W związku z nowelizacją prawa o ruchu drogowym i wejściu w życie tzw. „recydywy”, za drugie takie samo wykroczenie popełnione w ciągu 2 lat dostaniemy dwa razy wyższy mandat, a więc nawet 400 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News