PILNE: Od 1 października szokująca podwyżka cen za benzynę i Diesel. Wszystko przez nowy podatek - wiemy ile

PILNE: Od 1 października szokująca podwyżka cen za benzynę i Diesel. Wszystko przez nowy podatek - wiemy ile

benzyna ceny paliw paliwo diesel

Podaj dalej

„Szokowy podatek” od benzyny i paliwa typu Diesel – tak dziś zapowiadają dzienniki to, co wydarzy się 1 października. Obecna ulga podatkowa na paliwo jest tylko tymczasowa, a od 1 października paliwo znów wróci do poziomów najwyższych w całej Europie. Kwoty za paliwo będą ogromne. 

Benzyna i Diesel znów najdroższe w Europie?

Diesel i benzyna znów po 8 zł/l
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

Wysokie ceny benzyny i paliwa typu Diesel przyspieszają inflację i wykopują głębokie dziury w portfelach wielu osób. Rolnicy, przewoźnicy i sklepy uzyskują wyższe koszty i podnoszą ceny żywności oraz innych towarów. 

Benzyna i Diesel w Szwecji jeszcze do niedawna były najdroższe w Europie. W chwili obecnej obowiązuje tam jednak obniżony podatek, natomiast to ma się wkrótce zmienić. Trzy tygodnie po wyborach zaplanowanych na 11 września podatek od benzyny i oleju napędowego zostanie podwyższony o 0,60 zł. 

Obniżka podatku, która została wprowadzona 1 maja br. jest tylko tymczasowa. A dziś nie ma żadnych propozycji od rządu, aby ją kontynuować. 

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – rcphotostock

Rząd narazie nie przedstawia żadnego planu

– Dziś wiemy, że jest to tymczasowa obniżka podatku i że muszą one wrócić do wcześniejszych poziomów. Od 1 października nastąpi podwyżka o 0,60 zł – mówi Jessica Alenius, dyrektor generalny Drivkaft Sverige, reprezentującej firmy paliwowe w Szwecji.

Firma ta opowiedziała się za tymczasową obniżką podatku na wiosnę. Jest zdania, że rząd powinien rozważyć przedłużenie po 30 września. – Mamy już relatywnie wysokie ceny paliw. A sytuacja geopolityczna może być niestabilna nawet po 1 października. Należy zastanowić się, czy nie jest słuszne, aby utrzymać obniżony podatek. 

Za 10 tygodni tymczasowa obniżka podatku na benzynę i Diesel wygaśnie i jak dotąd szwedzki rząd nie przedstawił propozycji jej przedłużenia. Rzecznicy prasowi ministra finansów nie mają jasnych informacji, co się wydarzy. – Na wniosek rządu podjęliśmy decyzję o czasowej obniżce podatku od benzyny i oleju napędowego. Obowiązuje do końca września. Obecnie nie podjęliśmy żadnych innych decyzji. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News