PILNE: Od 1 października wysoki mandat za niewłaściwe lampy! Na tych światłach już nie pojedziesz

PILNE: Od 1 października wysoki mandat za niewłaściwe lampy! Na tych światłach już nie pojedziesz

nowe samochody nowych samochodów ludzie zakup samochód leasing

Podaj dalej

Od 1 października wszyscy polscy kierowcy będą musieli mieć się na baczności. Kalendarzowa i astronomiczna jesień wchodzi w swoją najmniej przyjemną fazę, podczas których dzień będzie krótszy, a pogoda coraz gorsza. To fatalne wiadomości dla kierowców, którzy muszą uważać nie tylko na swoje bezpieczeństwo, ale także na wysoki mandat. Od 1 października pogoda ulegnie znacznemu pogorszeniu, więc warto przypomnieć sobie przepisy dotyczące oświetlenia naszych samochodów. 

Jesień nie jest przyjazna kierowcom

Tegoroczne lato było wyjątkowo długie i przyjemne, jednak powoli zbliżamy się do mniej przyjemnego okresu na polskich drogach. Jesień wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, o których część kierowców zdaje się często zapominać. 

Przede wszystkim musimy uważać na przyczepność. Częste i obfite opady deszczu to jedno, ale spadające i zalegające na drogach liście to drugie. Zaskakujące zmiany przyczepności mogą oznaczać, że w jednej chwili droga hamowania naszego samochodu znacznie się wydłuży. Ale najbardziej „niebezpieczny” jest dużo krótszy dzień. 

Już wkrótce będziemy musieli pogodzić się z tym, że od 16:00 czy 17:00 będzie robić się ciemno. Krótki dzień i długa noc zostaną z nami aż do wiosny, więc warto przypomnieć sobie zasady dotyczące oświetlenia naszych samochodów. Jeśli nie będziemy się do nich stosować, ryzykujemy wysoki mandat. 

Jakich świateł używać? 

Po pierwsze – w trakcie dnia i przy dobrej widoczności kierowcy cały czas mogą korzystać z oświetlenia dziennego typu LED. O ile oczywiście nie jest to zestaw za 15 zł z AliExpress, bo za niego na pewno dostaniecie wysoki mandat. 

Najważniejsze jednak dotyczy świateł przeciwmgłowych. Oprócz krótszego dnia będziemy zmagać się także ze słabą widocznością, wynikającą z opadów deszczu, czy po prostu mgły. Wszystko to oznacza, że nasze światła są dużo ważniejsze niż w lecie. Jak robić to poprawnie? Co mówią o tym przepisy? Za niewłaściwe korzystanie grozi wysoki mandat. 

Każdy, kto dużo jeździ po polskich drogach z pewnością wie, jak bardzo nadużywamy świateł przeciwmgłowych. Kierowcy korzystający z tego rodzaju określenia w niewłaściwych momentach oślepiają innych użytkowników ruchu i doprowadzają do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. 

Światła przeciwmgłowe – temat rzeka

Przednie światła przeciwmgłowe służą nam w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Może być ona spowodowana mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Ale nie możemy ich nadużywać, choć są wyjątki od tej reguły. Z tych świateł możemy korzystać również w trakcie dnia i przy dobrej widoczności, ale tylko na krętej drodze i niebezpiecznych zakrętach oznaczonych odpowiednimi znakami. Wtedy nie grozi nam za to mandat – w każdej innej sytuacji od świtu do zmierzchu musimy liczyć się ze spotkaniem z policją. 

Tylne światła przeciwmgłowe powinny być w użyciu, gdy widoczność spadnie na mniej niż 50 metrów. Jeśli tylko pogoda się poprawi, należy te światła natychmiast wyłączyć. A co mówi o tym Kodeks Drogowy? 

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. 

Jaki grozi ci mandat?

Korzystanie z nieodpowiedniego oświetlenia może oślepić innych kierowców, więc ważne jest, aby korzystać z nich w sposób, w jaki przewiduje Kodeks Drogowy. Poza tym, wysoki mandat nie będzie wtedy straszyć nas po nocach. 

Za niewłaściwe korzystanie z przednich świateł przeciwmgłowych dostaniemy mandat 100 zł i 2 punktów karnych. W przypadku tylnych świateł przeciwmgłowych mandat wzrośnie do 200 zł i 2 punktów karnych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News