PILNE: Od 1 maja ogromne zmiany dla kierowców tankujących LPG! W całej Polsce zmieni się wszystko - również ceny

PILNE: Od 1 maja ogromne zmiany dla kierowców tankujących LPG! W całej Polsce zmieni się wszystko - również ceny

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

Od 1 maja na stacjach benzynowych dojdzie do bardzo ważnych zmian. Najmocniej odczują je kierowcy tankujący popularny w Polsce autogaz. LPG będzie składać się z innej mieszanki niż w ostatnich miesiącach, a co za tym idzie, zmienią się rownież ceny. Ile zapłacimy za LPG począwszy od weekendu majowego?

Tankujesz LPG? Szykuj się na zmiany

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Autogaz LPG pozostaje najtańszym paliwem obecnym w naszym kraju, jednak jego ceny również poszły do góry. Wojna w Ukrainie trwa już drugi miesiąc, a ceny LPG zbliżyły się w ostatnich tygodniach do 4 zł/litr. 

Choć to wciąż daleko do cen benzyny, czy Diesla, kierowcy tankujący autogaz również odczuwają skutki podwyżek cen. Na szczęście już wkrótce będą mogli oni odetchnąć. 

Obecnie znajdujemy się w okresie przejściowym – między zimowym, a letnim. Od 1 maja wejdziemy jednak w okres letni, kiedy stacje benzynowe zaczną oferować kierowcom letnie paliwa. Największe zalety odczują właśnie ci tankujący LPG. Dlaczego?

Od 1 kwietnia obniżka akcyzy na LPG
fot. freepik.com – fikwam

Benzyna i Diesel też ze zmianami

Benzyna bezołowiowa jest paliwem najmniej „dotkniętym” zmianami warunków atmosferycznych. Pb95 jest paliwem najmniej wrażliwym na zmiany temperatury. Najwięcej problemów w zimie mają kierowcy jeżdżący Dieslem – zatankowanie złego paliwa może skutkować zablokowaniem filtra, a olej napędowy zamarza najszybciej. 

Jeśli jednak chodzi o ceny, największe różnice poczują kierowcy tankujący autogaz. Zimowe LPG stanowi mieszankę o zwiększonej zawartości gazu lotnego (propanu). Z tego względu w okresie zimowym (1 listopada – 28 lutego) i przejściowym (1 marca – 30 kwietnia), ceny tego paliwa wzrastają. 

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

To paliwo będzie tańsze od 1 maja

Ze względu na trudną sytuację i wojnę w Ukrainie ciężko przewidywać, jakie dokładnie będą obniżki cen dla kierowców tankujących LPG. Zimowy autogaz ze swoimi właściwościami wpływa na zoptymalizowanie ciśnienia pary LPG, a silnik u cały układ zasilania zachowują swoją sprawność.

Od 1 maja nie będzie potrzeby oferowania autogazu o zwiększonej zawartości propanu. To oznacza tylko jedno – niższe ceny. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News