PILNE: Od 1 maja zupełnie inne paliwo na stacjach benzynowych! Rząd wydał "tymczasowe pozwolenie"

PILNE: Od 1 maja zupełnie inne paliwo na stacjach benzynowych! Rząd wydał "tymczasowe pozwolenie"

paliwo-stacje paliw

Podaj dalej

Wkraczamy w letni sezon jazdy, a paliwo wciąż jest koszmarnie drogie. I to nie tylko w Polsce – chętnie przyglądamy się, jakie decyzje podejmują rządy różnych krajów, aby obniżyć ceny paliw. W przypadku USA Agencja Ochrony Środowiska wydała awaryjne zwolnienie z obowiązku sprzedaży paliwa E15. 

Tymczasowe pozwolenie na to paliwo

paliwo diesel benzyna
fot. pixabay

Wszystko po to, aby obniżyć historycznie najwyższe ceny paliw. Galon benzyny kosztuje już średnio 4,3 dolara i jest to znacznie więcej, niż ubiegłoroczna cena w postaci 2,9 dolara. Aby zwalczyć wysokie ceny, Agencja Ochrony Środowiska USA wydaje tymczasowe zezwolenie na sprzedaż benzyny E15. 

To paliwo to 15-procentowa mieszanka etanolu, które wycofywane jest po 1 maja. Zrzeczenie wejdzie jednak w życie już jutro i potrwa maksymalnie 20 dni. 

Rząd spodziewa się jednak ciągłego wydawania nowych zwolnień. To pozwoli „skutecznie przedłużać awaryjne zrzeczenie się innego paliwa do czasu, gdy ekstremalne i niezwykłe okoliczności zaopatrzenia w paliwo z powodu wojny w Ukrainie nie będą już występowały.”

Ceny będą dużo niższe

paliwo stacja paliw
fot. freepik

Rząd twierdzi, że zrzeczenie „zwiększy podaż paliwa i zapewni konsumentom większy wybór przy dystrybutorze”. Nie będzie to miało również znaczącego wpływu na emisje czy jakość powietrza. EPA stwierdziła również, że podejmowane są działania w celu „przeciwdziałania nieuzasadnionej, niesprowokowanej i niesprawiedliwej wojnie Rosji z Ukrainą oraz głębokiemu wpływowi na światowe i krajowe rynki energii.”

Administrator EPA Michael S. Regan zauważył: – Wojna Putina wywarła ogromny wpływ na światowe i krajowe rynki energii. W porozumieniu z sekretarzem ds. energii doszliśmy do wniosku, że konieczne jest podjęcie działań, aby to paliwo E15 było sprzedawane podczas letniego sezonu jazdy. To pomoże zminimalizować i zapobiec zakłóceniom w dostawach paliwa do konsumentów w okresie letnim. 

Ruch ten spotkał się z zadowoleniem administracji Bidena. Sekretarz prasowy Białego Domu, Jen Psaki powiedziała: – Przy obecnych cenach E15 może zaoszczędzić rodzinie średnio 10 centów za galon gazu, a wiele sklepów sprzedaje to paliwo z jeszcze większymi zniżkami. Dziejsze zwolnienie pozwoli rodzinom płacić mniejsze kwoty w najbliższych miesiącach. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News