PILNE: Od 1 lutego gigantyczna podwyżka cen za paliwo! Polacy zapłacą krocie za benzynę, Diesel i LPG

PILNE: Od 1 lutego gigantyczna podwyżka cen za paliwo! Polacy zapłacą krocie za benzynę, Diesel i LPG

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Choć początek roku okazał się być łaskawy dla kierowców, paliwo już wkrótce czeka bardzo duża podwyżka cen. Mimo zapowiadanego powrotu pełnej stawki VAT za benzynę, Diesel i LPG, kierowcy od 1 stycznia wciąż płacą bardzo podobną kwotę za litr jak jeszcze w grudniu. Ale od 1 lutego to się zmieni – paliwo w Polsce jak i w całej Europie czekają spore podwyżki. Ile zapłacimy na stacji?

Podwyżka cen za paliwo nieunikniona

ceny paliw diesel benzyna
fot. pixabay

Początek roku okazał się łaskawy dla kierowców. Paliwo wciąż kosztuje tyle samo, ile kosztowało jeszcze w 2022 roku. Ale taka sytuacja niestety nie utrzyma się długo. Od 1 lutego czeka nas duża podwyżka cen na stacjach benzynowych. Jaki jest jej powód?

1 lutego wejdą w życie kolejne sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję. Oznaczają one, że nie będziemy korzystać w takim samym stopniu jak do tej pory z ropy naftowej importowanej ze wschodu. A to niestety wiązać będzie się z wysokimi podwyżkami cen. 

Dotkną one wszystkich produktów ropopochodnych a także nieprzetworzonej jak i przetworzonej ropy naftowej. Jeśli więc tankujesz benzynę lub Diesel, od 1 lutego musisz przygotować się na droższe ceny przy dystrybutorach. Wydaje się, że kierowcy tankujący LPG mogą być w miarę spokojni, bowiem podwyżki cen dotkną ich w najmniejszym stopniu. 

Paliwo w Polsce. Gdzie najtaniej?
fot. freepik.com – syda_productions

LPG najbardziej bezpieczne

Na chwilę obecną LPG cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nawet w krajach o wiele bogatszych, takich jak Francja, udział samochodów napędzanych LPG cały czas rośnie. A wzmożone zainteresowanie odbija się na cenach używanych samochodów. To właśnie auta napędzane tym paliwem podrożały najbardziej na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. 

Choć po rozpoczęciu Nowego Roku kierowcy wciąż mogą tankować paliwo po „starych cenach”, to jednak wydaje się nieuniknione, że od 1 lutego będziemy musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Jak możemy się przed tym „bronić”? W czasach, gdy paliwo jest tak drogie warto stosować się do porad ekspertów i kilku wskazówek dotyczących eco-drivingu. Znajdziecie je w poniższym artykule – TUTAJ. 

Eco driving wcale nie musi być nudny. 25 porad ekspertów, jak obniżyć spalanie – zaoszczędzisz nawet 2000 zł rocznie!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News