PILNE: 1 listopada wchodzi obowiązek wymiany opon na zimowe!! Kto musi wymienić opony? Jaki grozi mandat?

PILNE: 1 listopada wchodzi obowiązek wymiany opon na zimowe!! Kto musi wymienić opony? Jaki grozi mandat?

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Podaj dalej

1 listopada opony zimowe staną się obowiązkowe dla ogromnej liczby kierowców. Minął prawie rok od opublikowania dekretu ws. wymiany opon na zimowe. Którzy kierowcy muszą spełnić obowiązek i wymienić opony przed 1 listopada? Dotyczy to prawie 15 milionów kierowców! 

Zmiana nie tylko na opony zimowe! Sprawdź tutaj dopuszczone opony

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

1 listopada 2021 roku wejdzie w życie ustawa mówiąca o obowiązku wymiany opon. Zimowe opony będą obowiązywać od 1 listopada do 31 marca następnego roku. Ale nie we wszystkich miejscach i nie dla wszystkich kierowców. 

Francuzi wprowadzają nowe przepisy, więc jadąc na zimowy wypoczynek do tych konkretnych miejscowości będziecie musieli wyposażyć swoje samochody w zimowe opony. I to bez względu na panującą aktualnie pogodę – do 31 marca. 

„Mountain Law II” dotyczyć będzie lekkich pojazdów, pojazdów użytkowych i kamperów. Z wymiany opon na zimowe zwolnione nie będą również autobusy, autokary, pojazdy ciężarowe – z przyczepą, naczepą lub bez. 

opony-zimowe-caloroczne-michelin-crossclimate

Czym jest opona zimowa?

W ramach dekretu Francuzi określają, czym jest a czym nie jest opona zimowa. Oto oznaczenia, które stanowią o tym, że opona spełniać będzie określone wymagania: „M+S”, „M.S” lub „M&S”. Opona zimowa może być również oznaczona wspólną obecnością oznaczenia symbolu alpejskiego i jednego z powyższych kombinacji „M S”. 

Symbol alpejski z płatkiem śniegu w górach jest również nazywany 3PMSF. Co ciekawe, nie tylko opony zimowe otrzymały to oznaczenie. Niektóre opony wielosezonowe również spełniają te wymagania – sprawdź tutaj najnowszą technologię. 

Gdzie obowiązek wymiany? 

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Obowiązek wymiany obejmuje 6 głównych pasm górskich we Francji, jak i łącznie 48 „departamentów”. Wydziały nie są jednak całkowicie objęte prawem. Prefekta każdego departamentu, z pomocą komitetu, należy wyznaczenie gmin i dróg, na których prawo będzie obowiązkowe. 

Nie tylko mieszkańcy odpowiednich wydziałów lub gmin muszą przestrzegać obowiązku wymiany opon na zimowe – także wszyscy przejeżdżający tamtędy zmotoryzowani. Dlatego ważne jest, aby przed wyjazdem zimowym zgodnie z ustawą, od 1 listopada do 31 marca, korzystać z opon zimowych. Nie dopełnienie obowiązku może skończyć się mandatem w wysokości 135 euro. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News