PILNE: Od 1 listopada obowiązkowe opony zimowe! Jeździsz na letnich? Dostaniesz ogromny mandat

Opony zimowe od 1 listopada stały się obowiązkowe dla zdecydowanej większości kierowców. To zupełna nowość w przepisach, a właściciele samochodów osobowych, dostawczych czy ciężarowych będą musieli się dostosować. W przeciwnym wypadku grozić im będzie wysoki mandat. 

opony-samochodowe-na-nocnej-drodze_
Podaj dalej

Nowe przepisy od 1 listopada

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Prawie rok od opublikowania dekretu wykonawczego ustawy „Mountain II” w dniu 16 października 2020 roku weszły w życie nowe przepisy. Od 1 listopada kierowcy poruszający się po francuskich drogach będą mieli obowiązek zmiany opon na zimowe (lub całoroczne). 

Co to dokładnie oznacza? Których pojazdów dotyczą nowe przepisy? Kto musi mieć opony zimowe i gdzie? Jeśli w najbliższym czasie będziecie wybierać się do Francji, koniecznie musicie znać nowe przepisu. 

Okres zimowy określony w dekrecie rozpoczyna się 1 listopada i kończy 31 marca następnego roku. W tym czasie za opony letnie możemy otrzymać duży mandat. Przepisy dotyczą lekkich pojazdów użytkowych i kamperów, autokarów, autobusów, pojazdów ciężarowych z przyczepą, naczepą lub bez. 

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Czym są opony zimowe?

Opony zimowe są oznaczone „symbolem alpejskim” – płatkiem śniegu w górach. Ma on jedne z oznaczeń „M+S”, „M.S” lub „M&S”, ale nie tylko. Warto również zauważyć, że symbol alpejski może mieć także nazwę 3PMSF (3 płatki śniegu w górach). Ten ostatni występuje m. in. na najnowszych oponach całorocznych. 

Przepisy związane ze zmianą opon będą obowiązywać w 6 głównych pasmach górskich we Francji, jak i łącznie 48 departamentów. Nie są one jednak całkowicie dotknięte prawem – do prefekta każdego departamentu należy wyznaczenie gmin i dróg, na których prawo będzie obowiązkowe. Tak więc niektóre gminy z wydziałów nie będą objęte prawem. 

Nie tylko mieszkańcy wydziałów lub gmin, których dotyczą nowe przepisy, muszą przestrzegać obowiązku wyposażenia swojego samochodu w opony zimowe. Każdy przejeżdżający zmotoryzowany również będzie musiał mieć odpowiednie opony w terminie od 1 listopada do 31 marca. 

Dlatego bardzo ważne jest, aby przed wyjazdem w okresie zimowym dowiedzieć się, czy będziemy przejeżdżać przez departament lub gminę objęte nowymi przepisami. Wprowadzone zostanie także nowe oznakowanie: 

opony-zimowe-wymiana-od-1-listopada
Nowe oznakowanie obowiązuje już od 1 listopada!

Jaki mandat za niewłaściwe opony?

Jeśli nie będziesz przestrzegał obowiązku opon zgodnie z prawem na danych obszarach, ryzykujesz mandat w wysokości 135 euro (625 zł). 

PILNE: Kierowcy zgłaszają „dziwny problem” tankując paliwo. Koniecznie sprawdź swój wlew paliwa nim będzie za późno!

Przeczytaj również