PILNE: Od 1 listopada nowe przepisy dla Diesli i benzyniaków! Miliony kierowców muszą dokonać zmiany

PILNE: Od 1 listopada nowe przepisy dla Diesli i benzyniaków! Miliony kierowców muszą dokonać zmiany

diesel osiedle mandat

Podaj dalej

Choć w ostatnich dniach pojawiło się wiele głosów mówiących o tym, że zakaz sprzedaży silników typu Diesel nie powinien zostać wprowadzony, silniki spalinowe wciąż będą wypierane z centrum miast. Miliony kierowców będzie musiało w końcu zmienić swoje przyzwyczajenia, a zamiast samochodu wybrać komunikację miejską albo rower. 

Benzyna i Diesel nie w miastach

Od 20 czerwca tyle będzie kosztować diesel, benzyna, LPG
fot. freepik.com – brukoik

Od 1 listopada najbardziej zanieczyszczające samochody z silnikami benzynowymi czy typu Diesel nie wjadą do centrum Rzymu. Włosi w końcu uporali się z brudzącymi silnikami, zakazując ruchu pojazdów z silnikami benzynowymi do Euro 2 i Diesla do Euro 3. Dlaczego jest to świetne rozwiązanie?

– Pakt obywatelski, którego nie można zrealizować z dnia na dzień, ale też nie można go już dłużej odkładać – powiedział burmistrz Rzymu, Roberto Gualtieri. To najnowsza inicjatywa mająca na celu zmniejszenie ruchu i zanieczyszczeń w stolicy. Od 1 listopada do centrum nie wjadą silniki typu Diesel z normą Euro 3 lub starszą, czy benzyniaki z Euro 2. 

Ale to jeszcze nie wszystko. W 2023 roku miasto wprowadzi kolejne limity, przesuwając Diesel do Euro 4 i benzynę do Euro 3. Ogłoszenie pojawiło się podczas wydarzenia w Auditorium Parco della Musica. 

Usprawniona komunikacja ma pomóc

paliwo diesel benzyna ceny
fot. freepik.com – shyachlo

Termin wprowadzenia nowych przepisów został ustalony na 31 października 2022 roku. Wtedy też po raz ostatni samochody z silnikami benzynowymi czy typu Diesel o ustalonych normach emisji spalin wjadą do centrum. Ale kolejne ruchy będą jeszcze bardziej dotkliwe. 

– W Rzymie występuje wysoki udział samochodów i należy wprowadzić środki zniechęcające do ich nadużywania. Nie możemy tyle korzystać z prywatnych samochodów – w ten sposób burmistrz uzasadniał wprowadzenie nowych przepisów. Dodał, że miasto wprowadzi kolejne kroki i usprawnioną komunikację miejską. 

Burmistrz zdaje sobie sprawę, że samochody są używane „trochę z przyzwyczajenia, ale dużo z konieczności”. Ruch około miliona samochodów dziennie to także „deficyt komunikacji miejskiej”. Zmieniająca się mobilność w mieście ma służyć poprawie jakości życia ludzi. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News