PILNE: Od 1 lipca 427 tys. aut z silnikiem typu Diesel z zakazem ruchu! Te popularne w Polsce modele ...

PILNE: Od 1 lipca 427 tys. aut z silnikiem typu Diesel z zakazem ruchu! Te popularne w Polsce modele ...

pakiet sankcje rosja

Podaj dalej

Dzisiejsze wiadomości ze świata znów koncentrują się wokół silników typu Diesel. Od 1 lipca aż 427 000 samochodów z silnikiem typu Diesel zostanie zakazanych. Ich kierowcy nie będą mieli wjazdu do strefy ekologicznej w Sztokholmie. To pokazuje, jak w praktyce będzie wyglądał zakaz Diesla i co czeka również Polskę za kilka lat. 

Stary Diesel z zakazem ruchu

diesel-rura-wydechowa-filtr-dpf

Za trzy miesiące 427 000 samochodów z silnikiem typu Diesel nie będzie miało wjazdu do centrum Sztokholmu. Hornsgatan, strefa ekologiczna w Sztokholmie, zostanie zamknięta dla aut nie spełniających normy Euro 6. 

Strefa ekologiczna została wprowadzona w styczniu 2020 roku i obecnie czekają ją zaostrzenia. Strefa zabrania starszym samochodom, lekkim autobusom i ciężarówkom wjazdu do Hornsgatan. Wszystko po to, aby poprawić jakość powietrza w Sztokholmie. 

Strefa rozciąga się w kierunku zachodnim od Soderleden do Lignagatan. W kierunku wschodnim z kolei z Langholmsgatan do Bellmansgatan – o ile oczywiście znacie topografię Sztokholmu. 

PILNE: ITD rozbuduje sieć odcinkowych pomiarów prędkości. Kontrole na terenie całej Polski. Wiemy od kiedy!

Popularne w Polsce modele będą miały problem

diesel-rura-wydechowa-dpf-pallad
fot. freepik

Do tej pory na Hornsgatan mogły jeździć samochody spełniające normę Euro 5. Ta została wprowadzona do silników typu Diesel w 2009 roku. Zakaz obejmuje również hybrydy i popularne hybrydy plug-in z silnikami wysokoprężnymi. Po wprowadzeniu nowych przepisów, wjechać będą mogły tylko auta wyprodukowane po 1 września 2015 roku i spełniające normę Euro 6. 

Po szwedzkich drogach jeździ 427 213 samochodów z silnikiem typu Diesel, które są homologowane normą Euro 5. Wkrótce nie będą mogły więc wjechać do centrum. 

Wiele z tych modeli to wciąż bardzo popularne w Polsce samochody. Zakazem zostaną objęte np. takie samochody jak Volvo V70 z silnikiem typu Diesel, ale też Volkswagen Golf, Passat czy Skoda Octavia. Jeśli auta są starsze niż 7 lat – nie będą mogły wjechać do centrum. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News