PILNE: Od 1 kwietnia ogromne zmiany! Paliwo, myjnia, serwisowanie - możesz odliczyć 100% kosztów

PILNE: Od 1 kwietnia ogromne zmiany! Paliwo, myjnia, serwisowanie - możesz odliczyć 100% kosztów

kobieta-paliwo-tankowanie-stacja

Podaj dalej

Polacy mogą nazywać się szczęściarzami – za paliwo, myjnię, serwisowanie, czy koszty eksploatacyjne, mogą odliczyć sobie 100% kosztów. W wielu miejscach w Europie sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej. Ale od 1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie nowe przepisy. Co dokładnie się zmieni?

Paliwo, myjnia, serwis – 100% odliczenia VAT

diesel tankowanie paliwo
fot. freepik

Podatek VAT to bardzo ważny aspekt dla wszystkich prowadzących firmę. Jeśli posiadasz samochód, który wykorzystujesz do celów służbowych, możesz odliczyć 100% podatku VAT za paliwo, myjnię, opłaty leasingowe, czy serwisowanie. Choć przy obecnym obniżonym podatku VAT, przykładowo na paliwo, zwrot jest mniejszy, wciąż odliczamy pełną kwotę, a nie przykładowo 40%. 

Właśnie tak od 15 lat sytuacja wygląda we Włoszech. Obecnie odliczenie VAT w kraju pizzy i kawy wynosi jedynie 40%. Dla świata samochodów służbowych nadchodzą wielkie zmiany. 

Od 1 kwietnia samochody służbowe zarejestrowane we Włoszech będą tańsze w utrzymaniu. A kierowcy będą – podobnie jak w Polsce – mogli odliczyć 100% kosztów za paliwo, myjnię itp. Jak podkreśla Krajowe Stowarzyszenie Wypożyczalni Samochodów, Współdzielenia Mobilności i Cyfrowego Przemysłu Motoryzacyjnego (ANIASA), 1 kwietnia 2022 roku wygasa ważny termin. Do tego czasu Włochy mogą po raz piąty wystąpić z wnioskiem do Europy o przedłużenie obecnego opodatkowania. 

diesel-stacja-benzynowa
fot. freepik

Unia Europejska naciska na zmianę

Obecne odliczenie wynosi 40%, w przeciwieństwie do tego, czego kilkukrotnie już domagała się Unia Europejska, dla której odliczenie musi wynosić 100%. Gdyby rząd nie poprosił o nowe odroczenie (trwające 3 lata), znacznie obniżyłoby to koszty dla firm, zrównując Włochy z resztą krajów UE. 

W związku z tym ANIASA wystąpiła z apelem do rządu, aby nie korzystał z kolejnego odroczenia, respektując tym samym postanowienia Sądu Najwyższego w Strasburgu z 2006 roku. – Do tej pory we Włoszech maksymalny limit odliczenia VAT wynosi 40% na wykorzystanie samochodu do celów zarobkowych – przypomina ANIASA. 

paliwo-po-7zl-to-juz-pewne
fot. freepik

Wszystko wyjaśni się 1 kwietnia

Limit wnioskowany przez rząd włoski i przyznany przez UE w drodze wielokrotnych 3-letnich przedłużeń, wygaśnie 31 grudnia 2022 roku. Włosi mają jednak czas tylko do 1 kwietnia, aby wystąpić o to do Komisji Europejskiej. 

– Najbliższy 1 kwietnia może oznaczać historyczny moment dla mobilności włoskich firm, po 15 latach ciągłej derogacji. Nadzieję dają poprawki do ustawy o reformie podatkowej i ważny program przy okazji ostatniej ustawy budżetowej. Bardziej poprawy i wyrównany system podatkowy z innymi krajami UE zapewniłby znaczny impuls do rozpowszechniania i odnowienia flot firmowych z korzystnymi skutkami dla przedsiębiorstw i środowiska – skomentował Alberto Viano, prezes ANIASA. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News