PILNE: Od 1 kwietnia nowe przepisy regulujące ceny paliw! Kierowcy mogą się cieszyć? No nie do końca...

PILNE: Od 1 kwietnia nowe przepisy regulujące ceny paliw! Kierowcy mogą się cieszyć? No nie do końca...

Podaj dalej

Paliwo, zarówno benzyna, jak i olej napędowy, są koszmarnie drogie. Choć rządzący starają się zrekompensować kierowcom wysokie ceny w wielu europejskich krajach, sytuacja nie wszędzie wygląda tak samo. Nawet na Starym Kontynencie są wciąż miejsca, w których można zatankować paliwo znacznie taniej, niż np. w Polsce. Ale i to ma się zmienić. 

Paliwo będzie droższe

paliwo benzyna tankowanie za darmo
fot. pixabay

Nowe przepisy regulujące ceny paliw mają wejść w życie w Rosji od 1 kwietnia. Dziś tamtejsi kierowcy tankują niemal najtańsze paliwo w całej Europie. Ale i to ma się wkrótce zmienić. 

Wczoraj do rosyjskiej dumy trafił projekt ustawy o regulacji mechanizmu tłumienia hurtowego rynku paliw. Rząd zdecydował o zwiększeniu rekompensat z budżetu na rzecz koncernów naftowych, co powinno pomóc w powstrzymaniu wzrostu cen detalicznych benzyny i oleju napędowego. Ale czy paliwo faktycznie nie podrożeje?

Zmiany powinny wejść w życie 1 kwietnia. Ale okazuje się, że do tego czasu stacje będą mogły podnosić taryfy niemalże w sposób niekontrolowany. 

Nawet w Rosji będą podwyżki

paliwo diesel benzyna ceny
fot. pixabay

Aleksiej Sazanow, wiceminister finansów: – Ze względu na stosunek kursu rubla i rosnące ceny ropy eksport produktów stał się bardziej atrakcyjny niż dostawy na rynek krajowy. Dlatego trzeba obliczyć nową formułę amortyzacji. Udział rekompensaty za benzynę wzrośnie z 68% do 83%, a za olej napędowy z 65% do 83%. 

Od końca ubiegłego roku paliwo podrożało także w Rosji, ale niewiele. Ceny detaliczne benzyny wzrosły o 1%, natomiast diesel podrożał o 1,8%. W pierwszym przypadku wzrost był prawie na poziomie inflacji, w drugim delikatnie go przekroczył. A żeby nie dopuścić do dalszego wzrostu cen powyżej poziomu inflacji, pojawiają się nowe dopłaty motywacyjne. 

Całą sytuację pogarsza wzrost notować na giełdzie. W ostatnich miesiącach cena ropy Brent wzrosła z 79 do 94 dolarów, a granica 100 dolarów jest już za rogiem. Na takim rynku bez mechanizmów ochronnych zauważalny wzrost cen paliw na stacjach jest nieunikniony. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News