PILNE: Od 1 kwietnia duża obniżka cen na paliwo! Kierowcy poznają jej dokładną wysokość dopiero po zatankowaniu

PILNE: Od 1 kwietnia duża obniżka cen na paliwo! Kierowcy poznają jej dokładną wysokość dopiero po zatankowaniu

diesel paliwo cena

Podaj dalej

Zniżka na paliwo – od 1 kwietnia rząd kolejnego europejskiego kraju zapowiedział pomoc w przeciwdziałaniu wzrostowi cen poprzez zniżkę. Jeśli nie przespałeś ostatnich tygodni, na pewno wiesz, że paliwo jest horrendalnie drogie nie tylko w Polsce. 

Drogie paliwo to problem całej Europy

paliwo-stacje paliw
fot. freepik

W obliczu rosnących cen paliw, które przyspieszyły gwałtownie na początku marca, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, rząd ogłosił w sobotę 12 marca nadchodzącą pomoc. Nie ma to nic wspólnego z ogłoszoną przez Francuzów pod koniec ubiegłego roku rekompensatą inflacyjną w wysokości 100 euro. 

Nowa pomoc nazwana jest oficjalnie „rabatami na paliwo”, a premier Jean Castex szczegółowo opisał ten środek. Na łamach Le Parisien czytamy, że paliwo będzie obniżone o prawie 0,80 zł na każdej stacji. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. 

Zniżka będzie obowiązywać na każdy rodzaj paliwa, w tym na ropę naftową. Premier wyjaśnił, że państwo wyda na ten cel około 2 mld euro. Ponadto, Jean Castex wezwał dystrybutorów i firmy naftowe do wykonania dodatkowego gestu, aby również obniżyć ceny po ich stronie. 

paliwo-tanieje-ale-jest-nowy-problem
fot. freepik

Benzyna i Diesel tańsza dla wszystkich

Rząd precyzuje, że nie jest to kwestia obniżki podatków, ponieważ dystrybutorzy wciąż ją zastosują, a państwo zwróci im koszty. Ten proces wydaje się być nieco skomplikowany, ale Jean Castex uzasadnia to faktem że prawo jest potrzebne i wymaga czasu do jego wprowadzenia. 

Rabat na paliwo będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2022 r. przez cztery miesiące. Czyli do 31 lipca 2022 r. Będzie obowiązywał dla wszystkich – osób prywatnych, profesjonalistów, firmy transportowe, taksówki… 

Rabat zostanie przyznany w momencie płatności w kasie, lub kartą kredytową przy dystrybutorze. Nie będzie jednak widoczny na wyświetlanych cenach – wyjaśnił szef rządu. Za pełne 60 litrów oszczędność wyniesie dokładnie 9 euro, czyli 45 złotych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News