PILNE: Od 1 czerwca nowy rodzaj kamer na drogach! Będzie łatwiej o mandat 500 zł za jazdę z telefonem

PILNE: Od 1 czerwca nowy rodzaj kamer na drogach! Będzie łatwiej o mandat 500 zł za jazdę z telefonem

policja-mandat-telefon

Podaj dalej

Jazda z telefonem w ręce to wyjątkowo paskudny i niebezpieczny nawyk, który niestety jest coraz większym problemem na naszych drogach. Smartfony wchodzą w nasze życie, a kierowcy często nie potrafią oprzeć się pokusie odpisania na SMS, czy sprawdzenia maila za kierownicą. Ten nowy rodzaj kamer ma temu przeciwdziałać. Mandat za to wykroczenie będzie teraz pojawiał się dużo częściej. 

Wysoki mandat za jazdę z telefonem

kierowca rozmowa telefon
fot. freepik

Jazda z telefonem to powszechny problem na całym świecie, ponieważ smartfony są coraz bardziej połączone z naszymi pojazdami. Kierowcom jest coraz trudniej oprzeć się pokusie skorzystania z tego sprzętu za kierownicą. Niemcy będą teraz stosować nowy rodzaj technologii kamer, które pomogą zatrzymać to zjawisko. 

– Tylko w 2021 roku doszło do 1001 wypadków spowodowanych brakiem koncentracji, między innymi z powodu korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy – mówi minister spraw wewnętrznych, Roger Lewentz. – Dzięki zastosowaniu nowych kamer, spodziewamy się dalszego wzrostu bezpieczeństwa na drogach. 

Według Auto Motor Sport technologia działa podobnie do zwykłego fotoradaru, ale zamiast robić zdjęcie tablicy rejestracyjnej, robi zdjęcie przez przednią szybę. Inteligentne oprogramowanie skanuje pozycję dłoni kierowcy i sprawdza, czy ten trzyma w ręce urządzenie. Podejrzane pozycje dłoni zostaną sfotografowane, a zdjęcie oceni specjalnie przeszkolony personel. Jeśli uzna, że doszło do wykroczenia, wystawi mandat. 

mandat kierowca telefon
fot. freepik

3 miesiące testów

Jednostki testowe zostały ustawione w Nadrenii-Palatynacie. Pojedyncza kamera jest już ustawiona nad drogą i skierowana w dół pod kątem, który pozwala zajrzeć do kokpitu samochodu. W ciągu godziny działania kamera złapała aż dziesięciu kierowców. 

Urzędnicy są przekonani, że technologia się sprawdza i od 1 czerwca 2022 roku zostanie wprowadzona do użytku. Początkowo tylko na okres 3-miesięczny. Po kolejnym okresie próbnym dane zostaną przeanalizowane, a urzędy zdecydują, czy rozbudowywać system. 

Mandat wyniesie 100 euro i 1 punkt za przewinienie na prawie jazdy. Policja twierdzi, że celem jest powstrzymanie ludzi przed niebezpieczną jazdą podczas korzystania z telefonu, a nie wystawianie mandatów. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News