PILNE: Od 1 czerwca nowe paliwo na stacjach benzynowych! Będzie dużo tańsze, ale lepiej omijać je szerokim łukiem

PILNE: Od 1 czerwca nowe paliwo na stacjach benzynowych! Będzie dużo tańsze, ale lepiej omijać je szerokim łukiem

polska najtańsze paliwo w europie

Podaj dalej

Obniżki podatków, akcyz, VAT-ów, uwalnianie strategicznych rezerw ropy… W ostatnich tygodniach widzieliśmy już wiele sposobów i pomysłów na to, aby obniżyć ceny paliw. We wtorek rano pojawił się jeszcze inny pomysł – nowe paliwo. 

To paliwo nie jest tak różowe, jak je malują

benzyna diesel ceny
fot. pixabay

Biały Dom ogłosił plany dopuszczenia do sprzedaży benzyny E15. To paliwo z 15-procentową zawartością etanolu. Według Wydziału Wykonawczego zwiększy to podaż paliw w USA, obniży ceny i przyczyni się do niezależności energetyki Ameryki. Jednak jeśli policzymy dokładnie, okaże się, że stwierdzenie administracji Bidena, że „obniży to koszty dla amerykańskich rodzin”, prawdopodobnie nie ma wiele wspólnego z prawdą. 

Wszystko dlatego, że w związku z wyższą zawartością etanolu, paliwo to jest mniej kaloryczne. Dostarcza mniej energii silnikowi. A co za tym idzie, spalanie w samochodach będzie zwiększone. Reklamowane oszczędności kosztów na E15 mogą być więc jedynie fikcją. 

W odpowiedzi na to, co Biały Dom nazywa „podwyżką cen Putina”, Agencja Ochrony Środowiska planuje wydać krajowe zwolnienie awaryjne zezwalające na sprzedaż benzyny E15 już tego lata. Zwykle niedostępne w całym kraju paliwo E15 (czasami znane jako mieszanka zimowa) nie jest sprzedawane w czasie upałów. 

benyzna 95 paliwo
fot. freepik

Spalanie będzie dużo wyższe

Paliwo E15 produkowane jest z silnie subsydiowanej kukurydzy, dlatego jest tańsze niż zwykła benzyna. Biały Dom twierdzi, że „E15 może zaoszczędzić rodzinie średnio 10 centów za galon, a wiele stacji sprzedaje E15 z jeszcze większymi obniżkami. 

Jednak jako paliwo, etanol stwarza wiele problemów. Głównym z nich jest gęstość energii. Według APS Physics benzyna ma gęstość energetyczną 34,6 megadżuli na litr, podczas gdy etanol tylko 21,1. To prawie 61 procent energii potencjalnej na litr. 

W efekcie, benzyna E15 zwiększa spalanie, co prowadzi do wyższych kosztów podróżowania. W przypadku przeciętnego amerykańskiego pojazdu mówimy o podwyższeniu spalania o około 6%. Liczby sugerują więc, że to paliwo wcale nie da oszczędności, o jakich mówi Biały Dom. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News