PILNE: Obniżka podatku na paliwo o 0,30 zł - a benzyna i Diesel jeszcze droższe! Kierowcy są w szoku

PILNE: Obniżka podatku na paliwo o 0,30 zł - a benzyna i Diesel jeszcze droższe! Kierowcy są w szoku

diesel paliwo cena

Podaj dalej

Paliwo nie znika z ust wszystkich zmotoryzowanych, a do kuriozalnych sytuacji dochodzi na stacjach benzynowych. Ruchy brytyjskiego rządu i obniżka podatku na paliwo w ogóle nie przełożyła się na ceny na stacjach benzynowych. Detaliści nie chcą obniżać cen, a kierowcy wciąż płacą za benzynę i Diesel ogromne pieniądze. 

Paliwo tańsze, ale droższe

dodatek-na-paliwo
fot. freepik

Kierowcy z Wielkiej Brytania płacą średnio 1,64 funta (9,05 zł) za litr benzyny bezołowiowej. Przy większej presji na ceny oleju napędowego, niektórzy kierowcy muszą płacić jeszcze więcej. Diesel na wyspach kosztuje średnio 1,77 funta (9,76 zł) za litr. Wielu kierowców płaci jednak dużo więcej, niż wynika ze średniej. 

Według RAC, stowarzyszenia kierowców, obniżka podatku na paliwo powinna obniżyć koszt tankowania przeciętnego samochodu osobowego do pełna o 3 funty (w przypadku benzyny i Diesla). Nawet te marginalne korzyści nie zostały jednak osiągnięte. Dlaczego? Wydaje się, że detaliści nie są chętni do przejścia na pełną obniżkę podatku. 

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

RAC twierdzi, że kierowcy są mocno rozczarowani brakiem obniżek cen. Wszystko dlatego, że detaliści muszą czekać na świeże dostawy, aby kupić paliwo po niższej cenie. Dlatego może minąć sporo czasu, zanim obniżka zostanie wprowadzona. 

Kropla w morzu potrzeb

Nawet jeśli niższy podatek zostanie w całości przeniesiony na kierowców, jej potencjalny wpływ to kropla w morzu potrzeb. 

paliwo ropa ceny
fot. pixabay

Brytyjski kanclerz skarbu ogłosił w zeszłym tygodniu obniżkę, a rzecznik RAC Simon Williams powiedział: – Wydaje się, że okno na obniżenie cen przy dystrybutorach zostało na dobre zamknięte. Zarówno ceny ropy, jak i hurtowe koszty paliwa ponownie wzrosły. To wywiera presję na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Tylko w ostatnim tygodniu średni koszt litra benzyny wzrósł o 3,5 pensa, a oleju napędowego o 5,5 pensa. 

RAC wskazał również, że zapewnienie wszystkim kierowcom sprawiedliwych i pełnych korzyści z obniżki opłat zależy wyłącznie od obniżenia cen przez sprzedawców. Nie mogą oni utrzymywać dotychczasowego poziomu zysku. Przed ogłoszeniem nowej obniżki podatku, RAC nawoływał do obniżenia podatku VAT – podobnie jak ma to już miejsce w Polsce.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News