PILNE: Nowy podatek od emisji spalin! Kierowcy Diesli i benzyniaków zapłacą nawet 150 ZŁ miesięcznie

PILNE: Nowy podatek od emisji spalin! Kierowcy Diesli i benzyniaków zapłacą nawet 150 ZŁ miesięcznie

diesel-rura-wydechowa-filtr-dpf

Podaj dalej

Droższa energia elektryczna, benzyna i Diesel. Wszystko za sprawą nowego podatku od CO2, który wprowadza Unia Europejska. Nowy unijny podatek od emisji podniesie ceny energii elektrycznej oraz paliw. Kierowcy zapłacą nawet 100 zł miesięcznie. 

Nie tylko benzyna i Diesel z opłatami

diesel stacja paliw
fot. freepik

Nowy unijny podatek podniesie ceny energii elektrycznej, benzyny, a także paliwa typu Diesel. Podwyżka zostanie wprowadzona w 2027 roku i może wynieść nawet 1 zł za litr benzyny i Diesla. Ale nie tylko tradycyjne paliwa. Za 1 kWh energii elektrycznej podwyżka wyniesie około 0,17 zł. 

Pod koniec czerwca europejscy ministrowie środowiska spotkali się, aby wynegocjować szereg propozycji Komisji Europejskiej, aby UE mogła osiągnąć swoje cele klimatyczne. Celem jest większa redukcja emisji CO2 o 55% do 2030 roku – tzw. pakiet Fit For 55. Po długiej nocy ministrowie uzgodnili wiele środków. 

Nowy podatek wpłynie na kierowców i gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej. Benzyna, Diesel i energia elektryczna od 2027 roku będą dużo droższe. Skrót ETS-BRT oznacza System Handlu Emisjami, Budynki i Transport Drogowy. 

Paliwo będzie dużo droższe

W praktyce każdy, kto tankuje benzynę, Diesel lub zużywa energię elektryczną w budynku, będzie musiał uiścić unijną opłatę za uprawnienia do emisji. Ale inną kwestią jest to, że po 2035 roku nie będzie można już sprzedawać samochodów z silnikami spalinowymi. Z kolei do 2030 roku emisja CO2 z nowych samochodów musi zostać zmniejszona o 55%. 

– Chcielibyśmy zobaczyć jeszcze ostrzejsze wymagania dotyczące emisji dla nowych samochodów. Ale też mniejszego funduszu unijnego. Czasu jest mało i bardzo ważne jest, abyśmy jak najszybciej wdrożyli ten pakiet – powiedziała minister klimatu i środowiska Szwecji, Annika Strandhall.

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Na co pójdą te pieniądze?

Zgodnie z umową, nowy podatek – opłata od CO2 – wejdzie w życie od 2027 roku. Nawet ci, którzy ładują samochody elektryczne lub zużywają energię w domu, będą musieli liczyć się z wyższymi kosztami. Jednakże, to jak wysokie będą dodatkowe opłaty, będzie zależało od kosztów energii w 2027. Jeśli benzyna i Diesel do tego czasu jeszcze podrożeją, opłaty będą dużo wyższe. Licząc, że zatankujemy dwa baki w miesiącu do średniej wielkości samochodu, opłaty mogą być wyższe nawet o 150 zł miesięcznie. 

Pieniądze z praw do emisji trafią do nowego społecznego funduszu klimatycznego, który pomoże najbardziej narażonym gospodarstwom domowym i użytkownikom transportu pokryć koszty przejścia na zieloną energię. Kolejnym krokiem do wejścia w życie tzw. pakietu Fit For 55 jest uzgodnienie w końcowych negocjacjach projektu prawa przez Parlament Europejski i Radę Ministrów. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News