PILNE: Nowy podatek na paliwo - to "gwóźdź do trumny"! Kierowcy benzyniaków i Diesli w fatalnej sytuacji

PILNE: Nowy podatek na paliwo - to "gwóźdź do trumny"! Kierowcy benzyniaków i Diesli w fatalnej sytuacji

Paliwo w promocji na święta

Podaj dalej

Kierowcy samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi nie mają ostatnio łatwego życia. A wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. Od 1 lutego wejdą w życie nowe sankcje, które przyniosą duże podwyżki cen za paliwo. Z kolei Unia Europejska planuje wprowadzenie nowego podatku paliwowego, z którego pieniądze zostaną przeznaczone na transformację ekologiczną. 

Ten podatek będzie gwoździem do trumny

Paliwo od 1 stycznia
fot. freepik.com – BillionPhotos

Niestety, ale to nie zły sen. Wszystko wskazuje na to, że Komisja Europejska szykuje zupełnie nowy podatek na paliwo. Jego celem ma być stopniowe wyciągnięcie absolutnie wszystkich kierowców z samochodów z silnikiem spalinowym. 

Mówi się, że nowy podatek na paliwo ma wejść w 2027 roku. Na razie nie ujawniono jego wysokości, ani kształtu. Wiemy jednak, że powinien obowiązywać przez 3 lata, co oznacza, że w tym terminie ceny za benzynę i Diesel poszybują w górę. 

Niektóre prognozy wskazują, że nowy podatek miałby przynieść ponad 87 miliardów euro. Pieniądze to miałyby zostać przekazane na rzecz „społecznego funduszu klimatycznego”, którego celem jest transformacja ekologiczna. 

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Benzyna i Diesel podrożeją

Te wiadomości są fatalne dla kierowców biorąc pod uwagę obecną sytuację. Analitycy i eksperci od lat głoszą, że ceny za paliwo znacznie wzrosną. Wojna w Ukrainie w niczym nie pomaga… W szczycie kryzysu cena oleju napędowego przekraczała nawet 8 zł za litr, co jest nie do zaakceptowania przez dużą część populacji. 

Musimy również pamiętać, że paliwo już dziś w zdecydowanej większości składa się z podatków. Choć niektórzy kierowcy mają nadzieję, że ceny benzyny i Diesla zaczną się stabilizować, może być z tym różnie. Jest to mało prawdopodobne biorąc pod uwagę plany Komisji Europejskiej dotyczącej tej konkretnej energii. 

Choć nie wiemy jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał nowy podatek wprowadzony przez władzę Brukseli, z całą pewnością sprawi, że wielu kierowców znajdzie się w fatalnej sytuacji. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News