PILNE: Nowy podatek dla posiadaczy samochodów! Opłata 68 zł za każdy 1 KM "ponad" - to nawet 3264 zł rocznie

PILNE: Nowy podatek dla posiadaczy samochodów! Opłata 68 zł za każdy 1 KM "ponad" - to nawet 3264 zł rocznie

diesel spaliny podatek

Podaj dalej

Propozycja, która pojawiła się w czerwcu 2021 roku, aby odrzucić podatek zwany „super pieczątką”, nie weszła w życie. Wejdzie w życie za to podatek, który mocno pociągnie kierowców po kieszeniach. Nowa opłata wyniesie nawet 68 zł za każdy „ponadprogramowy” 1 KM. 

Nowy podatek pociągnie kierowców po kieszeni

podatek-skoda-octavia-rs

Jeśli myśleliście, że kierowcy w Polsce muszą płacić duże podatki, mocno się zdziwicie. We Włoszech podatek zwany „super pieczątką” pociągnie kierowców po kieszeni. Propozycję jego odwołania odrzuciła Komisja Finansów podczas obrad w Senacie. 

Samochody o mocy powyżej 185 kW (252 KM) będą płacić 93 zł za każdy 1 kW powyżej tej liczby. To oznacza 68 zł za każdy 1 KM. Kierowcy są wściekli, bo początkowo podatek ten miał dotknąć tylko najmocniejszych samochodów. Dziś 252 KM nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla samochodów sportowych i niszowych. Jeśli więc ktoś ma silnik o mocy 300 KM, będzie musiał zapłacić dodatkowo 3264 zł rocznie!

Podatek nie będzie brany pod uwagę dla samochodów o znaczeniu historycznym, a przynajmniej taki jest plan. Wszystko po to, aby „osiągnąć stopniowe znoszenie ulg podatkowych dla zanieczyszczających pojazdów”. 

spaliny silnik podatek

Kierowcy zapłacą za każdy 1 KM ponad

Super pieczątka przewiduje opłatę w wysokości 20 euro (93 zł) za każdy kW przekraczający próg 185 (252 KM). Będzie on zmniejszał się co 5 lat od daty rejestracji i skończy się, gdy samochód przekroczy wiek 20 lat. Płatność dokonywana jest za pomocą gotówki, debetu na rachunku bieżącym, kartą kredytową lub czekiem. 

Auta uznane za historyczne i w wieku od 20 do 29 lat mogą liczyć na 50% zniżki przy płaceniu podatku samochodowego. 

PILNE: Od 1 stycznia nowy sposób rozliczania za paliwo w Polsce. Ministerstwo podało kolejne szczegóły

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News