PILNE: Nowy mandat na 500 zł - kamery złapały już 10 tys. kierowców! Narażone są auta z lat 2007 - 2016

PILNE: Nowy mandat na 500 zł - kamery złapały już 10 tys. kierowców! Narażone są auta z lat 2007 - 2016

PILNE: Nowy mandat na 500 zł – kamery złapały już 10 tys. kierowców! Narażone są auta z lat 2007 – 2016

Podaj dalej

Podobnie jak fotoradar lub kamery na czerwone światło łapią tych, którzy łamią prawo, kamery akustyczne robią to samo. Jednak w tym przypadku, gdy hałas wydobywający się z wydechu uruchomi kamerę, kierowcy otrzymają mandat w wysokości nawet 500 zł. 

Wysoki mandat dla kierowców

mandat zarobki
Pixabay

Nowy raport mówi, że od czerwca 2021 do lutego 2022 prawie 10 000 pojazdów zostało przyłapanych na emitowaniu hałasu przekraczającego dopuszczalny limit. Dane pochodzą z zaledwie dwóch londyńskich dzielnic Kensington i Chelsea w Wielkiej Brytanii. 

Spośród pojazdów, które otrzymały mandat, większość stanowiły samochody BMW. Tak wynika z raportu DrivingExperience. Na drugim miejscu uplasowały się Lamborghini, a ostatnie miejsce w pierwszej trójce zajął Mercedes. Na mandat narażone są też Ferrari, Audi i Land Rover, zamykające czołową szóstkę. 

Kamery akustyczne istnieją w wielu miastach w Wielkiej Brytanii. Nowsze samochody nie są szczególnie narażone. Dzieje się tak dlatego, że każdy pojazd wyprodukowany po 2016 roku ma dopuszczalny próg hałasu 72 dB. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, źródło Uniwersytetu Yale twierdzi, że normalna rozmowa to wskaźnik dB między 60 a 70. 

Narażona jest starsza benzyna i Diesel

parking-mandaty-
fot. freepik

Starsze samochody pochodzące z lat 2007-2016 muszą emitować nie więcej niż 76 dB. To porównywalne do dźwięku muzyki w małej sali. Oczywiście głośny wydech może być wynikiem wielu czynników. Może być to np. przedziurawiony tłumik, który powoduje wzrost dźwięku. DrivingExperience ma ciekawy sposób na sformułowanie innej możliwej przyczyny. 

– Innym powodem rozdzierającego uszy wydechu jest to, że silnik staje się zbyt mocny w wyniku modyfikacji – czytamy w raporcie. NIe ma jeszcze słowa o tym, co oznacza zbyt mocny. Ale wskazuje, że nadmiernie głośny dźwięk może być szkodliwy dla słuchu. 

Długotrwałe narażenie na hałas powodowany ruchem drogowym w naszych dzielnicach i miastach może codziennie powodować uszkodzenie słuchu i podwyższony poziom stresu” — czytamy w dokumencie. – Oczywiście ruch w mieście może wytwarzać dźwięki o natężeniu 85 dB, więc nie jesteśmy pewni, ile z prawie 10 000 zdarzeń wyzwalających, które wykryły te kamery akustyczne, było fałszywymi alarmami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News