PILNE: Od 1 lipca nowy mandat 500 zł. "Przepisy są bardzo niespójne" - kierowcy nie wiedzą jak się zachować

PILNE: Od 1 lipca nowy mandat 500 zł. "Przepisy są bardzo niespójne" - kierowcy nie wiedzą jak się zachować

kara mandat grzywna tortura kierowca rodzic

Podaj dalej

O wielu dziwnych mandatach słyszeliśmy – kierowcy byli już karani za bałagan w samochodzie, za palenie papierosów za kierownicą… Teraz pojawia się zupełnie nowy, równie kuriozalny (a może jednak nie?) mandat na radarze. Policja na Florydzie może bowiem karać kierowców, których muzyka jest słyszalna na zewnątrz ich samochodów. 

Nowy mandat za słuchanie muzyki

samochód kierowca jedzenie picie palenie mandat
fot. pixabay

Według NBC Miami pojazdy z „wyraźnie słyszalnym” sprzętem stereo, który można usłyszeć z odległości 7 metrów lub więcej, mogą otrzymać mandat. Prawo pozwala również ukarać kierowców, którzy puszczają muzykę „głośniej niż to konieczne”. Wysokość grzywny ma wynosić maksymalnie 500 zł. 

Zarządzenie nie dotyczy oczywiście użycia klaksonu, pojazdów uprzywilejowanych, czy generujących hałas w ramach działalności biznesowej. Nie obejmuje także pojazdów służących celom politycznym. 

Co najmniej jeden departament hrabstwa w Broward County powiedział, że jego zastępcy będą wydawać tylko ostrzeżenia przez pierwszy miesiąc. Wszystko po to, aby zdefiniować co to znaczy „wyraźnie słyszalne”. Do tego trzeba też ustanowić standardy dotyczące pomiaru dźwięku w celu egzekwowania. Prawo obejmuje również głośne wydechy, choć te były w przepisach już wcześniej. 

nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu mandat
fot. freepik

Kierowcy są wściekli

– Szukamy bardziej rażących naruszeń, które można usłyszeć z pobliskiej przecznicy – powiedział kapitan policji Tim McCarthy w rozmowie z NBC Miami. – Więc łatwo jest nam zrobić notatki, że dźwięk był słyszalny z odległości kilku długości samochodu, może nawet pół przecznicy. 

Ludzie skrytykowali nowe prawo na Facebooku, opisując je jako urządzenie do robienia pieniędzy. Inni pisali, że jeśli karą jest mandat, to przestępstwem będzie to tylko wtedy, jeśli jesteś biedny. Krytycy wyrazili również obawy dotyczące niespójnego egzekwowania przepisów. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News